zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Czech Ensemble Baroque mají nové album

Přebal alba

autor: archiv   

zvětšit obrázek

První nahrávka na dobové nástroje skladeb Te Deum 1781, Exsultate Deo a Hobojový koncert F. X. Richtera vyjde u Supraphonu 16. února 2018 v podání Czech Ensemble Baroque řízeném dirigentem Romanem Válkem. Czech Ensemble Baroque patří k předním souborům, které se dnes ujímají Richterova pozoruhodného skladatelského odkazu. Na nahrávce spolupracovali polský kontratenor Piotr Olech, sopranistky Markéta Böhmová a Pavla Radostová, tenoristé Jaroslav Březina a Jakub Kubín, basbarytonista Jiří M. Procházka a německá hobojistka Luise Haugk. Vydání alba podpořilo Ministerstvo kultury a Státní fond kultury.

Bezmála 1000 kilometrů dnes měří cesta z moravského Holešova na západ přes Mannheim do Štrasburku. Pro skladatele Franze Xavera Richtera obnášela tato cesta jeho celoživotní pouť – z holešovské dvorní kapely hraběte Rottala až na prestižní post ředitele kůru katedrály a městské hudby ve Štrasburku. Richter bývá spojován se slavnou mannheimskou kapelou. „Trumpetová“ Sinfonia č. 52 in D je typickou ukázkou jeho tamějšího působení. Grandiózní Te Deum představuje Richterovo druhé zhudebnění tohoto hymnického textu, jež roku 1781 zaznělo poprvé ve štrasburské katedrále při příležitosti oslav stého výročí francouzské správy města. Společně s motetem Exsultate Deo spadá do dosud neprobádané vrstvy skladatelovy vokálně instrumentální tvorby, v níž nás (jako v případě Jana Dismase Zelenky) čekají ještě mnohá překvapení.
Do Richterova koncertantního díla nám dává nahlédnout virtuosní i půvabný a mistrně vyvážený Hobojový koncert s původními kadencemi. Po premiérové nahrávce štrasburského Requiem (Supraphon vydal v roce 2015) a pašijového oratoria La deposizione dalla croce (Supraphon vydal v roce 2016) touto nahrávkou Czech Ensemble Baroque mapuje další část životní pouti pozoruhodného komponisty 18. století.

„Tato nahrávka je, myslím, pro můj soubor přelomová. Představujeme Richtera jiskřivého, zářícího a invenčního v kontrastu se závažností předchozího Requiem a Snímání z kříže. Ve zvuku jsme se snažili propojit invenci mannheimských produkcí s velkochrámovou akustikou štrasburské katedrály, jež byla Richterovým Olympem. Po třetím CD můžeme hrdě prohlásit, že existuje cosi jako Richterův specifický styl, jež se mohl jeho současníkům jevit jako konzervativní, ale pro dnešního posluchače obsahuje řádnou dávku barokních emocí, jež obdivují například vyznavači Zelenky po celém světě,“ míní umělecký vedoucí souboru Czech Ensemble Baroque a dirigent Roman Válek, který k tomu ještě dodal: „Jsme hrdí znovuobjevitelé jeho hudby, skladatele vzešlého z našeho regionu – tehdy daleko evropštějšího a integrovanějšího místa pro hudbu, než jak bychom si dnes i zidealizovaně přáli v Evropské unii. Naše vydavatelské aktivity, kromě jiného, směřují ke zviditelnění pomyslných českých hrdinů 18. století a k obrácení zraku a sluchu hudební veřejnosti k pravým světovým kořenům české hudby, jež jsou neochvějně vklíněny do zlatého věku evropské hudební kultury.“
Album, které obsahuje skladby Franze Xavera RichteraTe Deum 1781, Exsultate Deo, Hobojový koncert in F a Sinfonia č. 52 in D – vychází u vydavatelství Supraphon 16. února 2018 na CD i v digitálních formátech MP3, FLAC a Hi-Res.

22.1.2018 15:01:09 Redakce | rubrika - CD boxy