zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jitka Hosprová: Samozřejmě jsem umělec a ne podnikatel…

Jitka Hosprová

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Sólistka na violu Jitka Hosprová je vysoce ceněná hudební veřejností i kritikou. Spolupracuje se špičkovými orchestry a umělci, vystupuje na renomovaných festivalech v České republice i v zahraničí. I přes tuto náročnou uměleckou vytíženost se rozhodla založit velmi úspěšný festival Procházky uměním. Prozradila nám, co ji přivedlo k tomuto rozhodnutí. Došlo i na donátory a spolupracovníky. Odhalila nám dramaturgii jednotlivých koncertů. Jak se cítí před startem 3. ročníku festivalu ve výjimečném prostoru Českého muzea hudby v Karmelitské 2, Praha 1? Jak je náročné přesvědčit ostatní sólisty pro účast v tomto projektu? V rámci festivalu zastává několik rolí, která je jí nejbližší? Postupně došlo i na další otázky ze zákulisí festivalu Procházky uměním. Stačí se posadit do vyhřátého galerijního sálu a nechat se obklopovat vážnou hudbou. Posluchači postupně propojí vjemy vizuální i akustické…

  • Rozhodla jste se založit festival Procházky uměním. Jaký byl Váš podnět pro toto rozhodnutí?
    Možná to vypadá, jako že už jsem na vrcholu, ale stále mám pocit prostoru nad hlavou, což je dobré. Jakmile bych se cítila již na vrcholu, neměla bych takový ten vnitřní motor dále tvořit. Možná i to bylo jedním z důvodů, proč jsem se do založení festivalu pustila. Nová dimenze, která vás zaměstná, obohatí, mnohému naučí a otevře další dveře, které by, nebýt tohoto počinu, zůstaly mnohdy zavřené.
  • Pokud se nepletu, začátky festivalu směřovali na Plzeňsko?
    Přesně tak, festival začal na severním Plzeňsku, kde jsem se narodila, konkrétně v Manětíně, což je barokní perla západních Čech. Vyslyšela jsem přání místních obyvatel pořádat koncerty, a rovněž jsem chtěla vrátit jakousi daň tomuto kraji, který mne vychoval a dal zázemí pro rozvinutí mé umělecké duše.
  • Procházky uměním v Museu Kampa i Plzeňskem tvoří nejen přehlídku koncertů, ale přináší i jiné nadhodnoty. Čím je tento festival podle Vás ojedinělý?
    Nechtěla jsem se pouštět do velkých akcí a budovat Pražské Jaro na venkově, ale chtěla jsem vytvořit něco hezkého, ale na úrovni pro lidi, aby se více identifikovali s místem, kde žijí. Plzeňské Procházky uměním, které mají i svého průvodce, tím je momentálně Ondřej Kepka, herec, scénárista a režisér. Plzeňský kraj je plný úžasných barokních památek, plných uměleckých cenností, historických zajímavostí a tak jsem se rozhodla pro Procházky uměním, které budou o hudbě, architektuře, malířství – prostě o umění, které nás formuje, obohacuje a ještě stále obklopuje.
  • Ne všechny objekty, které hostí Procházky uměním jsou v ideálním stavu…
    Mnohé z oněch památek, které nám poskytují zázemí, jsou celkově v kritickém stavu a tak jsem se rozhodla výtěžek ze vstupného koncertů věnovat na opravy těchto objektů. Každý rok je takto obdarována jedna památka a jsme tak všichni účastni zachování kulturních objektů, např. kostel sv.Barbory v Manětíně (použito na zpracování projektové dokumentace k rekonstrukci), kostel Povýšení sv. Kříže v Dolní Bělé (použito na nátěr fasady); kostel Panny Marie Sedmibolestné v Rabstejně nad Střelou.
  • A díky donátorovi, došlo na specifický přenos festivalu do Musea Kampa…
    Patron festivalu JUDr. Jiří Pospíšil nám nabídl tento úspěšný koncept realizovat v prostorách s moderním výtvarným uměním, okolnosti nás dovedly až do prostor Musea Kampa. Což je na první pohled jiná situace, ale my jsme ji vyřešili velmi elegantně a opět nám to přineslo obohacení. V museu Kampa jsme spojeni s aktuálními výstavami, které návštěvníkům přibližují kurátoři. Věnujeme se také soudobé hudbě za přítomnosti hudebních skladatelů a atmosféra salónní a přátelská již vytvořila velmi zdravé a silné posluchačské jádro, které je mnohdy složeno z výrazných uměleckých osobností. Hlavním a pravidelným hostem je paní Meda Mládková, častým hostem bývá i Luděk Munzar, Alfréd Strejček
  • Návštěvnost koncertů je stoupající. Na listopadovém a prosincovém koncertu v Museu Kampa nebylo v hledišti jediné volné místo, což je jistě potěšující. Co kromě dramaturgie stojí za tímto úspěchem?
    Dramaturgie je opravdu klíčová, ale není jediným nástrojem pro zaujmutí publika. Myslím, že lidé mají dnes opravdu velkou nabídku kvalitních projektů, koncertů. Já vsázím na české interprety, kteří mají bohatou pódiovou zkušenost, samozřejmě na atraktivitu lokalit a ještě na něco navíc. To znamená, že se posluchači vrací z večera, na kterém se dozvědí mnoho zajímavostí, vyslechnou prvotřídní hudební výkony, jsou obklopeni uměním a díky neformálně laděné atmosféře se cítí uvolněně a příště rádi znovu přijdou. Pro mne je to závazek, hodně práce, ale výsledky jsou a to mne těší.
  • V umělecké oblasti a ve spojení s festivalem působíte hned na několika pozicích - sólistka, zakladatelka, dramaturgyně a ředitelka festivalu. Jak se tyto obory vzájemně doplňují a cítíte v sobě někdy naopak určitý rozpor těchto profesí?
    Samozřejmě jako hlavní interpret, vycházím z repertoáru, který aktuálně studuji anebo naopak, vzhledem k zajímavé dramaturgii festivalu hledám a učím se tím skladby, ke kterým bych se za normálních okolností nedostala. Dramaturgie je pro mne, řekla bych, z těch ostatních aktivit nejlehčí. Samozřejmě jsem umělec a ne podnikatel, ale musela jsem se naučit, jak vlastně takový festival funguje, nejen z umělecké stránky, ale hlavně té technické.
  • Prý Vás neminul speciální kurz, který naprosto nesouvisel s hudební interpretací?
    V loňském létě jsem absolvovala profesionální koučink, abych rozuměla věcem jako marketingový plán, vize, rozpočet apod. Je to zajímavé, pořád se je co učit. Samozřejmě jsem pochopila, že tohle vše vzhledem k svému interpretačnímu vytížení nemohu stihnout, ale je dobré se orientovat, správně zvolit tým a motivovat. Na Plzeňsku zastává produkci MgA. Markéta Režová a na Kampě Ing. Klára Jelínková. Od nového roku jsem zapojila do týmu Ondřeje Krbce, který bude zastávat funkci manažera, neboť se rozrůstáme a já potřebuji uvolnit hlavu na dramaturgii a hudební stránku festivalu.
  • Zpravidla je oblast kultury závislá na ekonomice. Po ekonomické a kulturní recesi je patrný zvětšující se zájem o kulturu. Jak se z Vašeho pohledu vyvíjí vztah mezi prosperující ekonomikou a festivalem, resp. jak obtížné nebo jednoduché je mít nebo získávat finanční partnery?
    Samozřejmě, máme své partnery – společnost Kooperativa pojišťovna, a.s. Ferona, a.s., kterých si velmi vážíme a díky kterým jsme se mohli rozjet. Nemáme například možnost výdělku ze vstupného na Plzeňsku, kde jsme charitativní, a proto jsme na podpoře skutečně závislí. Dáváme tak možnost lidem s dětmi a důchodcům, aby mohli přijít na koncert s volným vstupným, což je pro venkov skutečně důležité. Naši partneři tak pomáhají spolu s námi obnovit kulturní památky na venkově. Samozřejmě, čím více jich budeme mít, tím lepší a zajímavější interprety, jak místní, tak zahraniční a dramaturgii můžeme nabídnout. Zatím sama vystupuji stále bez honorářů a vše pro festival byla z mé strany investice, které velmi věřím.
  • V minulých ročnících jste na svém festivalu kromě jiných představila Václava Hudečka, Václava Máchu, Jaroslava Svěceného, Sukův komorní orchestr. Jak se umělci cítí ve Vaši společnosti na Procházkách uměním?
    Jsou nadšeni, mají naprosto báječné, vzdělané publikum a plné sály, což je vždy pro interprety radost. Mají prostor navázat kontakt, protože atmosféra na našich procházkách je skutečně velmi uvolněná. Jako interpret si hlídám, aby se moji kolegové cítili tak jak mají, protože pak podáváme ještě lepší výkony!
  • Další setkání hudby s umění se uskuteční 23. února 2017, kdy proběhne zahajovací koncert 3. ročníku Procházek uměním ve výjimečném prostoru Českého muzea hudby v Karmelitské 2, Praha 1.. Poodhalíte dramaturgii koncertů, na které se mohou posluchači těšit?
    Zahájíme 3. ročník festivalu Procházky uměním v Museu Kampa violovým recitálem, který ještě na festivalu paradoxně nezazněl. Bude to hold viole! Pozvala jsem si ke spolupráci skvělou japonskou pianistku Akiko Sasaki a zahrajeme i japonskou hudbu! Dále na Kampě vystoupí kytarista Štěpán Rak, Žesťové kvinteto Hudby Hradní stráže.
  • Není tajemstvím, že festival má i letní část…
    V červnu se přesuneme do Plzně do chrámu sv. Bartoloměje, kde vystoupím se západočeským symfonickým orchestrem Mariánské lázně a sborem pedagogické fakulty v Plzni. V Plasech vystoupí kolegium českých Filharmoniků a v Manětíně orchestr Barocco sempre giovane a zahrajeme J. S. Bacha Braniborský koncert s Jiřím Kabátem pro dvě violy. V jednání je i skvělý gambista Petr Wagner a Martina Kociánová, houslista Miroslav Vilímec s akordeonistkou Jarmilou Vlachovou. Naší stálicí je i Kateřina Englichová a samozřejmě Ondřej Kepka, který letos slovem představí slavné osobnosti. Výběr bude pestrý, od hudebního skladatele Zdeňka Lukáše, přes architekta Santiniho, malíře Petra Brandla, vědce Ludvíka Otčenáška až po Karla Čapka. V podzimní Kampě se můžeme těšit na Martinů kvartet, cembalistku Editu Keglerovou a před Vánoci na dětský sbor Claireton – Světlana Tvrzická.
  • Závěrem, co byste vzkázala publiku a Vašim fanouškům?
    Ráda bych všem poděkovala za přízeň a velkou podporu, všem našim partnerům, Museu Kampa, také starostům obcí, měst a všem lidem, kteří nám velmi pomáhají a jsou tak naší součástí. Jsou pro nás velkou oporou a my se vynasnažíme jim připravit další krásný ročník. Také bych ráda poděkovala všem interpretům, kteří díky svému umění tvoří velkou část našeho úspěchu. Všem bych ráda popřála krásné svátky a do nového roku krom zdraví také spoustu krásných kulturních zážitků a radosti ze života.


  • www.jitkahosprova.com

    2.1.2017 13:01:03 Redakce | rubrika - Rozhovory

    Časopis 19 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Festival Setkání Stretnutie 2024

    Časopis 19 - sekce

    HUDBA

    Ska Wars v Malostranské Besedě

    Green Småtroll

    Reggae vrací úder. Mezinárodní den Hvězdných válek každoročně připadá na 4. května, letos Prahu ale uchvátí po celý článek

    další články...

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Filmové tipy 20. týden

    Operace mé dcery

    Fotograf
    Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa celý článek

    další články...