zvláštní poděkování
Quantcom.cz

PKF pod francouzskou taktovkou – sezóna 2016/ 2017

Emmanuel Pahud

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Tato sezóna pro PKF – Prague Philharmonia ještě zdaleka neskončila, avšak již nyní představil orchestr veřejnosti program 23. sezóny 2016/2017.
PKF má před sebou ještě několik koncertů včetně „loučení“ 5. června v podobě monumentálního zřídka uváděného vokálně – symfonického duchovního díla Felixe Mendelssohna – Bartholdyho LOBESGESANG s dirigentem Emmanuelem Villaumem. Emmanuel Villaum stojí v čele PKF ve funkci šéfdirigenta a hudebního ředitele již druhý rok a orchestru se s ním „zatím nadmíru daří naplňovat vše, co jsme si od jeho angažmá slibovali“, říká ředitel PKF Radim Otépka. „A to především co se kvality uměleckých výkonů týče a rovněž v oblasti zahraničních kontaktů, koncertních i nahrávacích projektů&ld quo“. Spolupráce se vyznačuje oboustranným uměleckým i lidským respektem orchestru a dirigenta, nepřetržitým dialogem na různá témata.

Tiskovou konferenci 14. dubna zahájila stylově hudební ukázka Fantaisie op. 79 Gustava Faurého v podání flétnisty Oto Reipricha a harfenistky Dominiky Ťuková. Výhled do nové sezóny pak otevřel předseda správní rady Martin Klimpl, který zmínil praktické otázky – získávání finančních prostředků od pražského magistrátu a Ministerstva kultury - v současnosti se rýsuje možnost, že by mohlo dojít k ustanovení jiného výhodnějšího režimu financování ze strany MK – a problémy s technickým zázemím.
Zatímco letošní koncertní sezóna se nesla ve znamení Bohuslava Martinů a francouzské hudby, zohlední dramaturgická linie příští sezóny výročí Mozartova narození před 260 lety a 120. výročí úmrtí Johannese Brahmse, které připadá na rok 2017 - Mozart jako základní součást PKF, na němž orchestr vyrůstal, Brahms jako prostředník mezi První a Druhou vídeňskou školou. V Rudolfinu, ve Foru Karlín, Obecním domě a v dalších prostorách zazní ale i díla Dvořákova, Vivaldiho, Salieriho, Foersterova, Webera a soudobých tvůrců.

V 10 koncertech orchestrální řady A povedou umělecký dialog kmenoví hráči PKF se světovými hvězdami jako jsou flétnista Emmanuel Pahud, hobojista Albrecht Mayer, trumpetisté Gábor Boldoczki, a Sergej Nakarjakov, hornista Stefan Dohr, klavíristé Louis Lortie a Helène Mercierová. Bude to „nikoliv bitva, nikoliv konfrontace, ale výměna uměleckého názoru,“ která má naše umělce povzbudit a motivovat. Hned na úvodním koncertě 26. září ve Španělském sále na Pražském hradě se například setkají na pódiu flétnisté Oto Reiprich z PKF a vzácný host Emmanuel Pahud.

Cyklus komorní hudby K neboli Komorní dialogy napříč staletími zahrnuje 10 koncertů s repertoárem v rozsahu od 17. století po současnost. Na prvním z koncertů probíhajících v Českém muzeu hudby 19. vyslechnou přítomní francouzskou hudbu – Maurice Ravela, Jacquese Iberta a Claude Debussyho v podání Dechového kvinteta PKF a kromě toho francouzskou poezii nové doby v překladech K. Čapka, kterou přednese Jan Čenský.

V cyklu S - Krása dneška se věnuje PKF soudobé hudbě. V příští sezóně půjde o „Dualismus v českém 21. století“, v němž se setkají na „šesti koncertech dvě generace, dvanáct individualit, dvanáct světů, nekonečné obzory“. Všechny koncerty se odehrávají v Experimentálním prostoru NoD v Roxi kromě mimořádné akce 3. listopadu. V komponovaném hudebně literárním večeru u příležitosti výstavy k nedožitým 80. narozeninám Václava Havla se v Centru současného umění DOX potkají Miloš Orson Štědroň (1973) a Pavel Kosatík (1962).
Koncerty PKF nejsou určené jen dospělým, velkou oblibu se získala řada pro nejmenší posluchače s nezvyklými průvodci, skřítky Šimym a Lupim nebo koncerty pro školy.

Činnost PKF se neomezuje jen na koncertování u nás, poměrně dlouhou dobu zabírají zahraniční turné a účast na mezinárodních festivalech. Více než 80 dní stráví PKF v příští sezóně na zájezdech v různých částech světa, při nichž bude spolupracovat s vynikajícími sólisty např. cellistou Gautierem Capuçonem, houslistkou Sarah Chang, operními divami Annou Netrebko a Dianou Damrau a dalšími. V USA prožije PKF celý leden 2017 a mimo jiné vystoupí v prestižní Symphony Hall v San Francisku. K pozoruhodným projektům v zahraničí bude patřit nastudování dvou baletních inscenací s prominentními ba letními soubory – Baletem Borise Eifmana z Petrohradu a American Ballet Theatre z New Yorku v Královské opeře v Ománu.

PKF natočil přes 70 kompaktních disků pro významná domácí i zahraniční hudební vydavatelství a bude v natáčení pro světové „labely“ přirozeně pokračovat i nadále.
Svým příznivcům i novým zájemcům předkládá PKF pro příští sezónu široký repertoár, v němž se počítá s velkými i malými, s nejrůznějšími zálibami, prioritami a zaměřením a z něhož je možné si vybírat již nyní, protože 14. dubna byl zahájen prodej abonentních vstupenek na všechny cykly.

www.pkf.cz

18.4.2016 09:04:24 Redakce | rubrika - Zprávy