zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tipy vážné hudby 29. týden

Z filmu Glenn Gould

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Koncert z Paříže 2015
Lang Lang, S. Yoncheva, B. Terfel a dalších více než dvě stě hudebníků v přímém přenosu oslav francouzského státního svátku u Eiffelovy věže, zakončených velkolepým ohňostrojem nad střechami Paříže
Sopranistky Sonia Yoncheva a Julie Fuchs, mezzosopranistka Joyce DiDonato, basista Bryn Terfel, houslista Ray Chen, violoncellista Gautier Capucon, klavírista Lang Lang a Francouzský národní orchestr pod vedením Daniela Gattiho – ti všichni vystoupí v programu velkolepého koncertu u paty Eiffelovy věže, aby opět po roce společně oslavili francouzský státní svátek za přítomnosti až šesti set tisíc diváků. Na programu jsou nejslavnější díla světového operního a koncertního repertoáru. Velkolepou hudební podívanou opět zakončí slavnostní, téměř čtyřicetiminutový ohňostroj, který se po skončení koncertu rozzáří nad francouzskou metropolí.
Vysílání: 14.7., 21.15 hod., ČT art

Josef Vejvoda – 70 let
Hořice Jazz Night`96
Letošní jubilant Josef Vejvoda s Big Bandem G. Broma (1996). Kamera J. Hruša. Režie R. Vodrážka
Jubilující český hudební skladatel, bubeník, hudební aranžér, kapelník a dirigent Josef Vejvoda se narodil 13. července 1945 v Praze jako nejmladší ze tří synů kapelníka a hudebního skladatele Jaromíra Vejvody (1902–1988). Pod vlivem svého otce hrával od dětství na klavír a housle, pak i vibrafon, do hudební školy začal chodit ve Zbraslavi nad Vltavou. Později přibral bicí nástroje, které začal studovat na Pražské konzervatoři na počátku 60. let, v té době se začal věnovat plně jazzu. Protože byl vyhledávaným spoluhráčem, vystupoval jako hráč na bicí nástroje s mnoha hudebními skupinami. K těm nejznámějším patří Taneční orchestr Československého rozhlasu (TOČR) alias Jazzový orchestr Československého rozhlasu (JOČR), Orchestr Gustava Broma, S+HQ vedený multiinstrumentalistou Karlem Velebným, Jazz Cellula trumpetisty Laca Décziho, různá uskupení klavíristy Karla Růžičky, trio klavíristy Emila Viklického, Super Quartet s multiinstrumentalistou Jiřím Stivínem a Emilem Viklickým atd. Komponoval také písničky pro Evu Pilarovou, Karla Černocha nebo Michaela Kocába.
Hořice Jazz Night je festival, který vznikl v polovině devadesátých let v Podkrkonoší. Ve druhém ročníku vystoupil letošní jubilant jazzový bubeník a skladatel Josef Vejvoda, který dirigoval Big band G. Broma a s nímž nastudoval svoje skladby jak starší, tak i některé nové. Josef Vejvoda se rovněž představil v rozhovoru s Alešem Bendou i jako velmi zajímavá muzikantská osobnost.
Vysílání: 15.7., 22.45 hod., ČT art; Opakování: 17.7., ČT art

Glenn Gould (2/2)
Kontroverzní pianista považovaný za ztroskotance a uznávaný hudebníky jako génius (V anglickém znění s titulky)
Již ve třech letech jeho rodiče rozpoznali, že má absolutní sluch a výjimečnou hudební paměť. O devět let později, v roce 1941 začal Glenn Gould veřejně vystupovat. Po studiích na konzervatoři v Torontu debutoval v New Yorku, kde poprvé nahrál Goldbergovské variace J. S. Bacha, jež se staly v jeho podání legendou. Paula Newmana tato nahrávka natolik fascinovala, že svého času přesvědčoval automobilové závodníky, aby si Gouldovu desku zakoupili. Roku 1964 se Gould rozhodl definitivně přestat s veřejnými vystoupeními. Toto překvapivé rozhodnutí je vysvětlováno jeho povahovými rysy, neboť byl velmi excentrický, trpěl fobií z lidí a letadel. ČT před několika lety odvysílala hraný dokument Françoise Girarda "32 krátkých příběhů o Glennu Gouldovi". Byl to unikátní impresionistický pohled na život tohoto klavíristy. Místo tradičního chronologického schématu zvolil Girard formu mozaiky dvaatřiceti epizod, z nichž každá zachycuje nějaký aspekt umělcova života. Glenna Goulda v citovaném díle mistrně ztvárnil Colm Feore. V závěrečné části tohoto, dosud nejkompletnějšího Gouldova portrétu umělec promluví sám se sebou, ale hlavně úžasným způsobem zahraje sám i s jinými hudebními velikány.
Vysílání: 16.7., 00.25 hod., ČT art; Opakování: 21.7., ČT art

Last Night of Proms 2013
První část tradičního a velkolepého závěrečného koncertu z festivalu BBC Proms 2013. Skladby A. Clyne, R. Wagnera, L. Bernsteina, B. Brittena a dalších hraje BBC Symfonický orchestr. Spoluúčinkuje BBC Symfonický sbor. Sólisté Joyce DiDonato – mezzosoprán, Nigel Kennedy – housle a Iestyn Davies – kontratenor. Diriguje Marin Alsop. Režie Oliver Macfarlane (Premiéra)
BBC Proms jsou všeobecně považovány za světově největší hudební festival s více než 70 koncerty a událostmi, které se odehrávají v srdci Londýna od července do září každý rok. Od té doby co byly založeny Sirem Henrym Woodem v roce 1895 se Proms (promenádní koncerty) rozrostly a rozvinuly v duchu Woodových původních myšlenek, totiž aby vynikající hudba byla dostupná co největšímu počtu lidí.
V prvních sezónách se stalo tradicí uvádět Wagnerovské večery v pondělí a Beethovenské v pátek. Wood také podporoval mladé, talentované umělce a usiloval o zvýšení orchestrální úrovně. Stal se i trochu nepopulární, když v roce 1904 prohlásil, že vyhodí všechny hudebníky, kteří na zkoušky posílají zástupce a teprve na koncertě se objeví osobně. Do roku 1920 uvedl Wood na Proms díla předních soudobých skladatelů, mj. Richarda Strausse, Debussyho, Rachmaninova a Vaughana Williamse.
V roce 1927 byl schválen statut BBC, podle něhož měla tato společnost oprávnění informovat, vzdělávat a vytvářet zábavu. Přesně tuto vizi měl Henry Wood, když zakládal svoje promenádní koncerty. BBC převzala Proms do svého programu a další tři roky vysílala koncerty, na nichž účinkoval "Sir Henry Wood se svým orchestrem". Teprve v roce 1930 byl založen symfonický orchestr BBC. Proms nyní zasáhly mnohem širší obecenstvo, ačkoliv se někteří zpočátku obávali, že vysílání odebere přítomné posluchače v sále. Pravý opak byl pravdou. Wood totiž vždy zdůrazňoval cíl svých Proms. Chtěl dosáhnout skutečné demokratizace hudby a její humánní poselství zpřístupnit všem.
Televizní vysílání Proms začalo na konci padesátých let 20. století a nyní jsou Proms přístupné prostřednictvím rozhlasu, televize, via streaming a na webu jak pro obecenstvo ve Velké Británii, tak i po celém světě.
Vysílání: 19.7., 22.20 hod., ČT art

5.7.2015 19:07:45 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek


Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch celý článek

další články...

HUDBA

Zemřel Josef Laufer

Josef Laufer

Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. celý článek

další články...