zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Olimpiade poprvé na scéně Stavovského divadla – Mysliveček je zpátky!

Vaclav Luks (Zdroj: I. Korč)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Mimořádnou, dlouho očekávanou událostí mezinárodní operní scény bude uvedení jednoho z vrcholných děl Josefa Myslivečka OLIMPIADE ve Stavovském divadle. Opera Olimpiade se na jeviště vrací po 234 letech od poslední reprízy, která se odehrála v roce 1778 v Neapoli. V pražském Stavovském divadle zazní poprvé v historii. První premiéra je na programu 2. května, druhá premiéra 5. května a repríza 6. května 2013.

Josef Mysliveček (1737-1781) patří mezi nejslavnější evropské operní skladatele své doby, byl jedním z učitelů a zdrojů inspirace Wolfganga Amadea Mozarta, génius svými současníky nazývaný Il divino Boemo, Božský Čech. Opera OLIMPIADE z roku 1778 je jednou z nejuznávanějších Myslivečkových oper vůbec, oslavovaná tehdejším publikem i kritikou. Zásluhou tvůrčího týmu v čele s dirigentem barokního orchestru Collegium 1704 Václavem Luksem se tak současnému publiku dostává jedinečné příležitosti Myslivečka znovu objevit. Režie Ursel Herrmannové, která v Národním divadle spolu se svým manželem Karlem-Ernstem Herrmannem realizovala velmi úspěšné inscenace Mozartových oper La clemenza di Tito a La finta giardiniera, vytříbená interpretace barokního orchestru Collegium 1704, brilantní pěvecké výkony sólistů v čele s Raffaellou Milanesi, Sophií Harmsen, Johannesem Chumem či Simonou Šaturovou a také nadčasový dramatický příběh odehrávající se na pozadí starořeckých olympijských her jsou příslibem vzrušujícího zážitku.

Národní divadlo Olimpiade Josefa Myslivečka uvádí s podporou nadačního fondu BOHEMIAN HERITAGE FUND, Ministerstva kultury České republiky a v koprodukci s Théâtre de Caen, Opéra de Dijon a Grand Théâtre de Luxembourg. Právě na tyto renomované scény se inscenace po třech představeních ve Stavovském divadle přesune.
„Nadační fond BOHEMIAN HERITAGE FUND se zabývá podporou špičkových projektů české kultury a premiéra opery Josefa Myslivečka Olimpiade v Národním divadle mezi ně bezesporu patří. Mysliveček je pro českou operu tím, čím je Händel pro britskou hudbu a Rameau pro operu francouzskou. Jeho hudba je klenot, který je třeba vynést na světlo. Uvedení Olimpiade v Národním divadle je opravdovou událostí a jsme velmi hrdí na to, že jsme jako nadační fond partnerem tohoto projektu od jeho počátku,“ konstatuje JUDr. Pavel Smutný, předseda správní rady nadačního fondu BOHEMIAN HERITAGE FUND a známý mecenáš české kultury.

„Josef Mysliveček patřil k nejúspěšnějším operním skladatelům své doby a jeho nádhernou hudbu plnou melodické invence a neomylného smyslu pro hudební drama obdivovalo nejen operní publikum v Itálii, kde strávil většinu svého života, ale stala se zdrojem inspirace i pro řadu jeho následovníků včetně samotného Mozarta. Věřím, že oživení opery Olimpiade napomůže návratu Josefa Myslivečka do povědomí veřejnosti jako skladatele, kterému náleží čestné místo mezi největšími v dějinách hudby,“ říká iniciátor projektu, dirigent Collegia 1704 Václav Luks.

1.4.2013 21:04:48 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Zemřel Vlastimil Harapes

Vlastimil Harapes

Po těžké nemoci zemřel emeritní sólista a bývalý umělecký šéf Baletu Národního divadla Vlastimil Harapes (*24. ...celý článek



Časopis 20 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p celý článek

další články...