zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Nový představitel pro roli Casanovy v Laterně magice

Legendy magické Prahy – F. Janda

autor: Hana Smejkalová  

zvětšit obrázek

V oblíbené inscenaci Laterny magiky CASANOVA vystoupí v neděli 25. září nový představitel titulní role, tanečník Filip Janda. S Laternou magikou spolupracuje již v titulu LEGENDY MAGICKE PRAHY, nyní se divákům představí v roli dobrodruha hledajícího osudovou lásku. Balet Casanova má Laterna magika na repertoáru od roku 1995, pod představením je jako režisér podepsán Juraj Jakubisko, choreografii v neoklasickém stylu vytvořil Jean-Pierre Aviotte, někdejší šéf uměleckého souboru Laterny magiky.

Inscenace je inspirovaná skutečnými osudy proslulého dobrodruha a diplomata Giacoma Casanovy(1725–1798), sleduje ale jen jednu linii a opouští historický kontext. Casanova zde prožívá skutečné události svého života, například známé dobrodružství s uvězněním, jako poutník však překračuje hranici času a prochází dalšími epochami až do současnosti. Casanova a jeho lásky se střídají před divákovým pohledem jako v kaleidoskopu. Svůdce je svými tvůrci vykreslen částečně jako oběť předurčenosti, osudu, jako člověk, který rozsévá zlo i proti své vůli, toužící po citech, které nepoznal, neschopný opravdové lásky. Milostné eskapády jsou spíše únikem před sebou samým a jeho život končí ve zmaru a zapomnění. Otázka po vině či spravedlnosti zůstává divákovi ale otevřena.
Juraje Jakubiska jako autora režie celého představení i filmového materiálu není nutné představovat. Jako nekonformní režisér filmů, jako je Tisícročná včela nebo Sedím na konári a je mi dobre či velkofilmu Báthory, je známý snad každému divákovi. Věnuje se ale i operní režii (opery Eugena Suchoně Svätopluk a Krútňava pro Slovenské národní divadlo) ad. Nejblíže k tanečně-divadelní formě se dostal právě při spolupráci s Laternou magikou, která vždy v projektech spojovala umělce mnoha žánrů. Hudbu k představení složil Zdeněk Merta s využitím části Bachova koncertu E-dur pro hlavní milostnou scénu. Scénografie je dílem Josefa Svobody.

Filip Janda
Tanečník na volné noze, kterého diváci znají například jako von Rothbarta z aktuální verze baletu Labutí jezero uváděného v Národním divadle. Vystudoval Taneční konzervatoř hl. m. Prahy, absolvoval roční stáž na Staatliche Hochschule für Kunst und Darstellende Mannheim (Německo). Posléze se stal členem souboru Bayerisches Staatsballett München, kde měl možnost tančit v choreografiích významných autorů, jako jsou William Forsythe (Limb’s Theorem), Mats Ek (Sorf Of), Terence Kohler (Once Upon an Ever After), Simone Sandroni (Cambio d’Abito), Itzik Galili (So Near So Far), Hans van Manen (5 Tangos, Adagio Hammerklavier) nebo Lucinda Childs (Chamber Symphony), ale i v klasickém repertoáru.

23.9.2011 22:09:29 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky