zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Glenn Miller Orchestra přidá koncert

Glenn Miller Orchestra

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Jeden z nejznámějších swingových orchestrů na světě, Glenn Miller Orchestra, přidává v sobotu 9. ledna 2010 v pražském Obecním domě další koncert v 17 hodin. „Na vystoupení od 20 hodin zbývají v tuto chvíli poslední vstupenky. Vzhledem k zájmu veřejnosti i času zbývajícím do data koncertu, jsme se rozhodli přidat tento podvečerní termín,“ říká Brian Reagan, pořadatel koncertu.

Glenn Miller Orchestra pod vedením kapelníka Wila Saldena uvede v Praze program nazvaný „Evening of Swing and Elegance“. Vystoupení je složeno z nejznámějších swingových a jazzových skladeb nejen z dílny svého zakladatele Glenna Millera, ale i od dalších amerických legend tohoto žánru ze 40. až 80. let minulého století. Navíc za každou prodanou vstupenku přispěje hlavní partner koncertu, BBH Nadační fond, 100 Kč Nadaci Terezy Maxové dětem. „Vstupenka na oba koncerty přináší radost dvakrát – třeba jako vánoční dárek pro vaše blízké a zároveň jako pomoc dětem, které ji potřebují,“ doplňuje Brian Reagan. Členy orchestru jsou vynikající hudebníci a sólisté, v jejich koncertech ale nechybí humor a vytříbená elegance. Historie tělesa sahá do třicátých let minulého století. Glenn Miller se brzy po založení orchestru stal hvězdou tehdejší hudby a jeho skladby jako „In the Mood“, „Pennsylvania 6-500“, „String of Pearls“ či „Moonlight Serenade“ hrála všechna rádia.

I když hvězdná kariéra Glenna Millera trvala pouhých pět let, byla to dostatečně dlouhá doba na to, aby se zapsal do historie jako vůdčí osobnost nejpopulárnějšího swingového orchestru na světě. Ve svých pětatřiceti letech byl Glenn Miller uznáván jako nová a nejzářivější hvězda americké jazzové scény. Hubený, vážně vypadající muž s kulatými brýlemi přinesl nový zvuk, založený ne na sólistech, ale perfektní harmonii celého orchestru. Na podzim roku 1939 začala rádia hrát hudbu orchestru Glenna Millera a jeho skladby „In the Mood“, „Pennsylvania 6-500“, „String of Pearls“ a „Moonlight Serenade“ se okamžitě staly populární po celém světě. V roce 1942 přišel Glenn Miller s nápadem spolupracovat s americkým letectvem a založil U. S. Air Force Orchestra. Život Glenna Millera skončil ve věku čtyřiceti let při nikdy nevysvětlené letecké nehodě (celé letadlo na cestě z Londýna do Paříže zmizelo), ale jeho sláva nikdy nevybledla. Tex Beneke, člen Glennova orchestru, založil nový Glenn Miller Orchestra na konci druhé světové války. V roce 1956 se vedení orchestru ujal Ray McKinley, bývalý bubeník Miller’s Air Force Orchestra, a do současné doby se vystřídalo několik dalších kapelníků.

21.12.2009 11:12:35 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Koncerty

Lukáš Vondráček završí sezónu recitálů FOK v Rudolfinu

Lukáš Vondráček

Klavírista Lukáš Vondráček vystoupí s recitálem v pražském Rudolfinu v rámci řady Světová klavírní tvorba FOK. ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i celý článek

další články...