zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tipy vážné hudby – 50. týden

Zdeněk Mácal

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Evropské koledy (Vysílání: 08.12., 11.05 hod., ČT1)
Pořad, natáčený v interiérech poutního kostela ve Vranově a v přilehlých zimních exteriérech, nabízí vedle tradičních českých koled i nových vánočních písní také koledy německé, anglické, polskou, francouzskou, španělskou, ukrajinskou a americkou píseň Jingle bells. Originální je i provedení: za řízení Rudolfa Zavadila hraje Army Big Band, což je džezová součást Posádkové hudby Armády České republiky v Brně, řadící se vysokou profesionalitou k předním evropským souborům svého druhu. Zpívá mladý sbor Kampanela.

ČT Live- Vivaldianno (Vysílání: 11.12., 21.25 hod., ČT2)
Vivaldianno je nadčasový hudební projekt, ve kterém si své role rozdělili renomovaní interpreti různých žánrů a na barokním základě vytvořili pestrobarevnou zvukovou paletu hudební současnosti. Klasikou odkojený houslový virtuos Jaroslav Svěcený a rockový klavírista i skladatel Michal Dvořák, zakládající člen skupiny Lucie, nejslavnější české hudební formace konce 20. a začátku 21. století, se s obrovskou vervou pustili do multižánrového projektu, kterým chtějí oslovovat posluchače napříč generacemi i styly. Začali si "hrát" a experimentovat se zvuky klasických, etnických i elektronických nástrojů.
V projektu Vivaldianno se můžete těšit nejen na originální úpravy Čtvera ročních dob skladatele Antonia Vivaldiho v podání Jaroslava Svěceného, Michala Dvořáka, ale i na doprovodnou skupinu tvořenou jedněmi z nejlepších českých hudebníků - kytary Radima Hladíka a Jiřího Janoucha, australská píšťala didgeridoo Ondřeje Smeykala či na bolívijského indiána Jaimeho Garvizu a na dívčí smyčcové kvarteto Melody Quartett.

Mezi nebem a zemí (Vysílání: 11.12., 00.20 hod., ČT2)
Po deseti letech, kdy v čele České filharmonie stáli dirigenti zahraniční (1993–1996 Gerd Albrecht; 1998–2003 Vladimir Ashkenazy), se před toto naše první symfonické těleso postavil v roce 2003 opět šéfdirigent českého původu - brněnský rodák Zdeněk Mácal.
První setkání orchestru a dirigenta se uskutečnilo již v roce 1966, kdy v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro společně přednesli První symfonii Bohuslava Martinů. Následovala společná zahraniční turné i nahrávání několika titulů pro Supraphon. Po sovětské okupaci Zdeněk Mácal odešel v srpnu 1968 do zahraničí, kde řídil postupně více než sto šedesát orchestrů. Jeho návrat do původní vlasti byl spojen opět s Českou filharmonií, kterou dirigoval během Pražského jara v letech 1996 a 1997.
Šéfdirigentem České filharmonie byl Zdeněk Mácal jmenován k 1. srpnu 2003. Ve své nové funkci se poprvé představil během prvního zahraničního turné sezony do Německa (Weimar, Wiesbaden) a Itálie (Merano) ve dnech 25. – 30. srpna 2003. Všechny koncerty, v jejichž rámci vystoupila i sopranistka Gabriela Beňačková, se setkaly jak u publika, tak i u odborné veřejnosti s nebývalým ohlasem. Režisér Jan Mudra podal v tomto dokumentu z roku 2003 ucelený pohled na tuto významnou osobnost našeho hudebního života.

Concerto Bohemia 2000 (Vysílání: 11.12., 01.20 hod., ČT2)
Posláním rozhlasové a televizní soutěže Concerto Bohemia je dát příležitost mladým talentovaným souborům, poskytnout jim příležitost ke konfrontaci se svými vrstevníky, nabídnout možnost profesionálního záznamu a vystoupení před rozhlasovým mikrofonem a televizní kamerou, představit široké veřejnosti péči o mladou generaci české hudby. V roce 2000 zasedaly na konci května poroty IX. ročníku soutěže mladých komorních orchestrů pod vedením čestného předsedy prof. Ilji Hurníka ve složení Karel Dospiva, Karel Bělohoubek a Jaroslav Zeman pro dechové a Miloslav Bubeníček a Jiří Smutný pro smyčcové soubory. Absolutním vítězem soutěže se stal Studentský komorní orchestr základní umělecké školy Viléma Petrželky z Ostravy s dirigentkou Věrou Mazurkovou. Porota pak doporučila našim médiím, aby se na přímém přenose České televize a České rozhlasu představily 18. listopadu 2000 ve Španělském sále Pražského hradu Žákovský smyčcový orchestr z Police nad Metují, Dechový orchestr ZUŠ Náchod, Komorní orchestr ZUŠ Hodonín, Opavský studentský orchestr, Dechový orchestr pražské konzervatoře, Komorní smyčcový orchestr studentů Gymnázia Jana Nerudy z Prahy, Dechová harmonie Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a samozřejmě Studentský komorní orchestr základní umělecké školy Viléma Petrželky z Ostravy. V koncertním pořadu mj. zazní skladby Pavla Josefa Vejvanovského Jiřího Temla, Eduarda Dřízgy, Bély Bartóka a Leoše Janáčka.

Giacomo Puccini: TRIPTYCH (Vysílání: 12.12., 18.30 hod., ČRo 3 – Vltava)
I. PLÁŠŤ (Il Tabarro)
Hudební drama o jednom dějství podle hry Didiera Golda La houppelande. Osoby a obsazení: Michel, majitel vlečného člunu (Zeljko Lucic), Giorgetta, jeho žena (Patricia Racette), Luigi, vykladač zboží (Salvatore Licitra), Treska, vykladač zboží (David Cangelosi), Krtek (Paul Plishka), Fretka, Krtkova žena (Stephanie Blythe), Flašinetář (Matthew Plenk), Mladá milenka (Ashley Emerson), Mladý milenec (Tony Stevenson).
II. SESTRA ANGELIKA (Suor Angelica)
Opera o jednom dějství na libreto Giovacchina Forzana. Osoby a obsazení: Sestra Angelika (Patricia Racette), Kněžna, její teta (Stephanie Blythe), Abatyše (Tamara Mumford), Sestra dohlížitelka (Wendy White), Vychovatelka novice (Barbara Dever), Sestra Jenovéfa (Heidi Grant Murphy), Sestra Osmina (Linda Mays), Sestra Dolcina (Jennifer Check), Sestra pečovatelka (Maria Zifchak) a další.
III. GIANNI SCHICCHI
Hudební komedie o jednom dějství podle úryvku z epické básně Dante Alighieriho Commedia, část Inferno. Osoby a obsazení: Gianni Schicchi (Alessandro Corbelli), Lauretta, jeho dcera (Patricia Racette), Zita, zvaná stará, Buosova sestřenka (Stephanie Blythe), Rinuccio, její synovec (Saimir Pirgu), Gherardo, Buosův synovec (Keith Jameson), Nella, Gherardova manželka (Jennifer Check), Betto di Signa, Buosův švagr (Patrick Carfizzi), Simone, Buosův bratranec (Donato Di Stefano), Marco, Simonův syn (Earle Patriarco), Ciesca, Markova žena (Patricia Risley), Magistr Spinelloccio, lékař (Paul Plishka), Ser Amantio di Nicolao, notář (James Courtney), Pinellino, švec (Donovan Singletary), Guccio, barvíř (Jeremy Galyon). Sbor (sbormistr Donald Palumbo) a Orchestr Metropolitní opery v New Yorku řídí Leonard Slatkin a Stefano Ranzani.
Přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku za laskavého přispění nadací Annenberg a Vincent A. Stabile. Připravil a v přestávkách se svými hosty hovoří Ivan Ruml.

Třeboňská nocturna (Vysílání: 12.12., 21.15 hod., ČT2)
Třeboňská nocturna - letní festival klasické hudby, jehož cílem je přivést špičkové české a zahraniční interprety a nabídnout návštěvníkům Třeboně hudbu, kterou jindy nabízejí nejváženější česká i světová podia. Kvalitní hudba v podání známých interpretů v kombinaci s útulnou komorní atmosférou třeboňského náměstí či zámku zaručují každoročně návštěvníkům festivalu nezapomenutelné povznášející zážitky. Letní festival Třeboňská nocturna se koná pravidelně druhý týden v červenci již od roku 2004. Navázal tak na historicky starší Abonentní koncerty Zlatá hvězda, které se od roku 1996 konají v podzimní a zimní sezoně. Ředitel festivalu pan Miloš Končický o něm říká: "Nejlepší čeští i zahraniční umělci svým uměním dokáží zaplnit hlediště divadla J. K. Tyla. Vždy bylo patrné, že toto město má ohromný vztah k vážné hudbě a letní koncerty na překrásném Masarykově náměstí se k jejich pořádání přímo nabízelo. Od samotného počátku jsme do přípravy vstupovali s myšlenkou na podpoření příhraničního styku s Horním a Dolním Rakouskem. I podstatně vyšší zviditelnění na kulturní mapě naší republiky bylo nepochybnou pobídkou. A v neposlední řadě i pozvánka pro všechny milovníky vážné hudby k cestě do jižních Čech a Třeboně."

Adventní koncert (Vysílání: 13.12., 17.00 hod., ČT1)
Třetí Adventní koncert vysílaný přímým přenosem z Pražské Lorety je věnován Společnosti Parkinson. Je to občanská humanitární a nezisková organizace s celostátní působností. Základní organizační jednotkou Společnosti Parkinson jsou Kluby, které sdružují nemocné a jejich rodinné příslušníky. Pořádají besedy, přednášky, rehabilitační a rekondiční cvičení, společenské akce. V současné době je těchto regionálních klubů 18 v Praze, Brně, Ostravě, Zlíně, Plzni, Českých Budějovicích, Děčíně, Hradci Králové atd., další dva se v současné době zakládají. Společnost vydává časopis, organizuje rekondiční pobyty, logopedická cvičení, rehabilitační cvičení a plavání. Dále provozuje webové stránky, aktivně sleduje vývoj ve zdravotnictví a hájí zájmy pacientů. Dary od diváků Adventních koncertů potřebují na nákup upraveného vozu, který by přepravoval pacienty se sníženou pohyblivostí a dále na pomůcky a vybavení regionálních klubů. Parkinsonova choroba je doposud nevyléčitelné progresivní neurologické onemocnění. Nemocní se cítí být vyřazeni ze společnosti a uzavírají se do sebe. Společnost Parkinson jim pomáhá s touto úpornou nemocí bojovat. Účinkují: T. Fischerová, M. Kubišová, J. Kačer, Gentlemens Singers, Lyra da camera, Musica da chiesa, B. Matoušek, Pražští komorní sólisté.

Terra musica (Vysílání: 13.12., 14.05 hod., ČT2)
Poslední letošní vydání magazínu Terra musica vás pozve na mimořádný pražský koncert Magdaleny Kožené a Benátského barokního orchestru. Společně zahráli repertoár z nedávno vydaného CD s názvem Antonio Vivaldi: Árie, které bylo světovými recenzenty přijato více než skvěle. Vrátíme se do baletu Národního divadla na představení Extrém.
V příspěvku s názvem "Pražský dotek Jiřího Kyliána" vás provedeme jeho druhou a třetí částí. Vydáme se i do katedrály sv. Víta, kde se česká Společnost Fryderyka Chopina rozhodla zajímavě připomenout 160. výročí úmrtí jednoho z největších velikánů světové hudby, básníka klavíru Fryderyka Chopina přímo v den výročí jeho úmrtí. Symbolicky na koncertě zaznělo Mozartovo Requiem, které vyprovodilo tohoto polského skladatele na jeho poslední cestě při pohřbu v Paříži. Seznámíme vás s uměním atraktivní mladé houslistky Martiny Bačové, která bezesporu patří k dalším "vycházejícím" hvězdám našeho interpretačního umění. A pak již zamíříme do Hradce Králové, na festival Hudební fórum, který opět pro příznivce skutečně kvalitní hudby současnosti nabídl řadu hudebních lahůdek. S kamerou jsme navštívili úvodní koncert, na kterém své dvě symfonie osobně dirigoval Maestro Krzysztof Penderecki.

6.12.2009 14:12:49 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek


Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Mirai - Tomodachi

Přebal alba

Vychází očekávaná deska Tomodachi. Ta se přidává do katalogu kapely Mirai k platinově oceněným albům Konnichiw celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na celý článek

další články...