zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební televizní tipy 31.týden

Khamoro 2008

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V 31.týdnu se můžete podívat na různorodou nabídku různých hudebních žánrů – od klasiky po největší modernu. Nabízíme několik tipů z české a zahraniční hudební scény.

Na ČT2 zazní 1.srpna 00.45 hodin záznam koncertu Živě v Montreux: Carlos Santana a přátelé.
Carlos Santana se proslavil koncem šedesátých let dvacátého století spolu se svou skupinou Santana Blues Band, kdy prorazili novým stylem, propojujícím prvky salsy, rocku, blues a jazzu. Nápadné byly jeho čisté kytarové kompozice, kontrastující s doprovodem latinskoamerických instrumentů jako timbales a congas. Santana u své fúze rocku s latinskoamerickou (a částečně africkou) hudbou zůstává, stává se jeho prvním představitelem a zakládá dodnes známý latin rock nebo latinský rock. Santana se prosadil v hudebním světě nejen jako virtuozní kytarista, spolu se svou skupinou ovlivnil i mnoho dalších hudebníků v pozdějších letech. Koncem devadesátých let se mu podařil comback, koncertní turné pořádá dodnes. Odhaduje se, že celosvětově prodal kolem osmdesáti milionů alb. Záznam z mezinárodního festivalu v Montreux je jam session, kde doprovodnou kapelu vede Santanův syn, a mezi kytarovými sólisty vynikají: Bobby Parker, Clarence "Gatemouth" Brown, Buddy Guy a samozřejmě Carlos Santana.
2.srpna od 11.25 hodin nabídne ČT2 pořad Písnička česká, pojednávající slavnou dobu 60.let u nás.
Šedesátá léta byla relativně svobodná - třeba v muzice. Šlágry z "Laxíku" najednou zněly i z "rozhlasu po drátě" a jejich popularita pomalu ustupovala v prvních hirparádách původní tvorbě a s ní souvisejícími akcemi: třeba s festivalem Bratislavská lýra a hlavně s anketou o Zlatého slavíka. Na mnoha "hvězdných" kariérách té doby i některých dočasných zatraceních (včetně svého) se texty podílel básník Petr Rada. Jeho Modlitba pro Martu předznamenala další vývoj ve státě i "šoubysnysu": někdo si zachoval charakter na úkor kariéry, někdo volil emigraci, někdo se nerozpakoval získávat vavříny na Festivalech politické písně, Zlatých palcátech.. Po mnoha letech se Petr Rada vrátil z Austrálie (stejně jako někteří "neexistující" zpěváci na pódium), ale návrat autora zlidovělé "hymny" nebyl triumfální. Možná se však v někom trochu hnulo svědomí...
Již tradiční festival romské hudby Khamoro představuje každoročně to nejzajímavější z české a mezinárodní scény. 2.srpna od 20.00 hod. na ČT2 uvidíte hudební dokument¨o festivalu Khamoro 2008.
Několikahodinovým galakoncertem romských muzikantů a tanečníků ze sedmi států vyvrcholil v pražském Kongresovém centru desátý světový romský festival Khamoro. Pořadatelé se v jubilejním ročníku po celý týden snažili publiku představit to nejlepší z devíti předcházejících přehlídek. Do Prahy přivezli více než stovku romských umělců a umělkyň ze 13 zemí. Program si nenechaly ujít ani první dáma Livia Klausová a ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková. Pro závěrečný večer organizátoři připravili vystoupení českých Bengas, španělských Puerto Flamenco, ukrajinských profesionálních divadelníků Romans, srbské dechovky Oluja, tria Arbat z Francie i skupiny Loyko z Ruska. Z Makedonie pak přijela zpěvačka Esma Redžepova a hráč na klarinet a saxofon Ferus. Producenti už začali připravovat 11. ročník. Festival by za rok rádi o něco prodloužili. Zájemci i v programu opět měli nalézt cikánský jazz i tradiční muziku. Koncerty doplní opět výstavy, semináře, filmová promítání a akce pro odborníky. "Každý rok chceme přinést něco navíc. Kolik ale bude peněz, tolik bude muziky," řekl producent festivalu Džemil Silajdžič. Předcházejících devět ročníků navštívilo celkem 56.000 diváků. Na pódiích se vystřídalo 19 romských jazzových skupin z deseti zemí a 85 kapel tradiční hudby z 27 států. Program doplnilo 18 výstav a dvě desítky promítání. Uskutečnilo se i 26 seminářů a odborných diskusí a čtyři kurzy. Další k nim letos přibyly.
Pro příznivce klasičtějšího zvuku je připraven na 2.srpna od 22 hodin na ČT 2 záznam varhanního maratónu pod názvem Den pro devatery varhany.
Varhanní maratón, jak se podivuhodná kulturní akce jmenuje,se odehrává v mikroregionu, zvaném Trojmezí, v němž se stýkají hranice tří států - Česka Německa a Polska. Na akci se podílejí operní pěvec Národního divadla Luděk Vele, přední český varhaník Jaroslav Tůma, regionální zastupitelé a faráři kostelů, v nichž maraton probíhá. Během jediného dne se uskuteční devět originálních koncertů za účasti početného davu diváků i posluchačů. Smyslem akce je představit varhany nejen jako nástroj provázející bohoslužby, ale také jako prostředek vytváření hudby v architektonicky krásném prostoru.

28.7.2008 21:07:11 JoMe | rubrika - Z médií