zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jazzový festival v Přerově

Richard Bona

autor: Z webu   

Jméno předního českého básníka Josefa Kainara je spojeno se swingovou érou i bigbíťáky Vladimírem Mišíkem nebo Michalem Prokopem. Výročí autorových nedožitých 90. narozenin však řádně oslaví i čeští jazzmani. Stane se tak na nadcházejícím 24. Československém jazzovém festivalu, který proběhne od 24. do 27. října v Přerově. Právě v tomto městě se Josef Kainar narodil. „Velebenému básníkovi i textaři řady známých písní bude patřit úvodní večer, na němž vystoupí Bohemia Big Band se sólisty formátu Karla Černocha,“ láká publikum Rudolf Neuls, ředitel přerovského festivalu. Nejen jazzovým zasvěcencům budou známa jména Emila Viklického, Roberta Balzara anebo Dana Bárty, kteří na konci října rovněž zamíří do Přerova.

Tradičně silné zastoupení budou mít zahraniční hosté. Vedle hvězdného big bandu The Clayton - Hamilton Jazz Orchestra a vyzrálého Marka Murphyho s triem lze očekávat nadšené přijetí sympatického hudebníka balancujícího na pomezí jazzu a world music – Richarda Bony.

Večerní koncerty, které jsou na programu přehlídky od 24. do 27. října 2007, lákají nejen hudební odborníky a milovníky jazzu, ale také širokou veřejnost. Hvězdy světového formátu, jež na festivalu vystoupí, se mohou chlubit svým nezaměnitelným hudebním projevem a invencí, jež mimo skvělé reference stvrzují i četné nominace na hudební ocenění Grammy.

Jazzové večery jsou vždy rozdělené na dvě části. V první části vystoupí čeští nebo slovenští hudebníci, na druhou část večera je vždy připraveno vystoupení zahraničního tělesa. Kvůli zřejmě největší hvězdě letošního „Přerova“ - The Clayton - Hamilton Jazz Orchestra (sobota 27. 10.) - pořadatelé dokonce posunuli obvyklý termín festivalu o pár dní později.
„Vystoupení tohoto souboru je doslova vymodlené. Když jsme s jeho managementem probírali možnosti uspořádání koncertu, raději jsme přehlídku přeložili, než abychom museli čekat další roky,“ popisuje Rudolf Neuls.

Jak upozorňuje dramaturg přerovské přehlídky Aleš Benda, jazzové big bandy jsou dnes spíše výjimkou. Mezi těmito už tak dost vzácnými hudebními organismy je The Clayton Hamilton Jazz Orchestra, jehož zodpovědnými vedoucími jsou hned tři muzikanti, pozoruhodnou raritou. I největší jazzové autority si všímají oslňujícího talentu tohoto seskupení, především hráčského umění skvělého basisty Johna Claytona, který prý komponuje a aranžuje s jednou nohou v přítomnosti a druhou nakročenou do budoucnosti. Jeho hudba pláče, kvílí, žadoní, běduje, směje se, protestuje, konejší, flirtuje i drze odmlouvá.
Spolupráce tandemu Diana Krall – Clayton Hamilton Jazz Orchestra vynesla jazzové formaci ocenění amerických akademiků Grammy. Mohou se také pyšnit dvěma nominacemi na tuto cenu, a to konkrétně za album s názvem Groove Shop (Capri 1990) a za desku, na které spolupracovali opět s Dianou Krall - From This Moment On (Verve 2006).

Dokonce šest nominací na Grammy má na svém kontě Mark Murphy a jeho trio (pátek 26. 10.). Během své kariéry si Murphy ve své branži vybudoval pozoruhodné renomé. Jazz pro něj není jenom uměleckou profesí, ale životní filozofií. Vyhovuje mu svobodomyslností i tím, že jazz na nejvyšší příčky žebříčků svých hodnot většinou neklade banality. Baví ho také neustálý pohyb, který v této hudbě probíhá, statické věci ho totiž nezajímají.

Konečně třetí zahraniční hvězdou je Richard Bona se svou kapelou, jenž zdvihne publikum ze sedadel v přerovském Městském domě ve čtvrtek 25. října. Tento zpěvák a všestranný instrumentalista vyrostl v domě plném hudby, hudba je jeho láskou od dětství. Důležitým aspektem ve tvorbě Richarda Bony je vyprávění příběhů. Některé z nich sahají svými kořeny až do rodného Kamerunu, ale většina z nich se rodí v jeho nitru.
„U nás si pořád vyprávíme historky, na to máme lidové básníky nebo potulné muzikanty a zpěváky. Příběhy se vyprávějí s hudbou. Nikdy nehrajeme muziku bez příběhu. Pokud se vydáte touto cestou, nemůžete se od svých kořenů odtrhnout. Proto se to snažím zachovávat i v mé hudbě a v písničkách, které píšu,“ říká Richard Bona. Poslední gramofonový opus Richarda Bony se jmenuje Tiki a autora všech písniček na něm doprovázejí jazzmeni a smyčcový orchestr. „Nahrávce se dostalo vřelého přijetí i mezi tuzemskými posluchači, za jejichž miláčka můžeme Bonu směle označit,“ konstatuje Aleš Benda.

16.9.2007 18:09:49 DePe | rubrika - Festivaly

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Litava Park nabídne hvězdný line-up

Litava Park

Krásné místo kousek od Brna, město Bučovice, již podruhé zve na víkend plný skvělé hudby. Dvoudenní festival L ...celý článek


Mladí ladí jazz zdarma na Karlovo náměstí

Jazzanova

V Praze do 30. dubna patří Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mlad ...celý článek


Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Slovácké divadlo uvede napínavé drama

Hostina dravců (Slovácké divadlo)

Slovácké divadlo v sobotu 27. 4. 2024 čeká další premiéra. Tentokrát se do čela inscenačního týmu postavil eme celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu celý článek

další články...