zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 32. týden

Take That (Chlapecké a dívčí skupiny)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Hudební profil – Vítězslav Vávra
Umělecký portrét zpěváka a bubeníka, který zemřel počátkem července letošního roku (1981). Doprovází skupina Maximum. Uvádí M. Skalka. Kamera A. Kovács. Režie O. Očenáš. Český zpěvák a bubeník Vítězslav Vávra (*16. 5. 1953 – †1. 7. 2021) se narodil v Praze. Byl populární zejména v osmdesátých letech 20. století, kdy nazpíval řadu tehdejších hitů. Byl často označován přídomkem „zpívající bubeník“, neboť vystupoval při hře na perkuse. Vydal celkem čtyři klasické gramofonové LP desky a čtyři CD. Ve svém televizním hudebním profilu z roku 1981 mj. přednáší písně Dívka Gloria, To se mi snad jen zdá, Jsem nejlepší, Poslední tramvaj, Město jako ponorka, Kdo to s tebou oslaví, Den za záclonou a Citronová holka.
Vysílání: 09.8., 15.20 hod., ČT3

Secesní klavír Jiřího Maláska
Spoluúčinkují Orchestr Václava Hybše, sbor Pragokoncertu a členové baletu Národního divadla v Praze (1982). Kamera J. Kadaňka. Scénář a režie E. M. Bergerová. Reprezentativní koncert pianisty Jiřího Maláska doprovázeného orchestrem Václava Hybše a dívčím instrumentálním souborem. Umělec vystupuje v secesní hale Grand hotelu Pupp v Karlových Varech. Romantická hudba je doprovázena pohledy do okolní přírody i na skvostnou secesní architekturu lázeňského letoviska. Uslyšíte mj. melodie z Hoffmannových povídek J. Offenbacha, Caprice Viennois (Vídeňský rozmar) F. Kreislera, Serenádu E. Toselliho, Harlekýnovy milióny R. Driga a ústřední téma z Heubergerova Plesu v opeře, slavný duet Hortense a Henriho zvaný „Chambre separée“.
Vysílání: 11.8., 11.00 hod., ČT3

U Hany Hegerové
Návštěva u slavné šansoniérky a její vzpomínka na vystoupení v pařížské Olympii (1968). Režie Z. Kopáč. V hudebním portrétu proslulé české šansoniérky Hany Hegerové (*20. 10. 1931 – †23. 3. 2021) mj. uslyšíte Žárlivost, Comme ci, comme ça (Jakž takž), Mashed Potatoes (Šťouchané brambory), L´ivrogne (Opilec), Everybody Loves My Baby (Každý miluje mé dítě), Píseň o malíři a Anna Marie.
Vysílání: 11.8., 11.35 hod., ČT3

Sex a hudba: Od antikoncepce k AIDS (2/4)
Jak písničky formovaly naše uvažování a změnily sexuální chování? Francouzský dokumentární cyklus pokrývá období od druhé poloviny 20. století dodnes. Sex, drogy a rock'n'roll – v druhé polovině 20. století hudba předávala nové poselství svobody. V šedesátých letech s příchodem antikoncepční pilulky nastala sexuální revoluce, společenské změny se prolínaly s expanzí nových hudebních žánrů.
Vysílání: 09.8., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 12.8., ČT art

CBGB: Kolébka punku
Hilly Kristal miloval country, v jeho klubu CBGB se však v 70. letech pěstoval úplně jiný žánr. Americký film s Alanem Rickmanem v hlavní roli (2013). Dále hrají: D. Logue, F. Rodriguez, R. Grint, R. de Klerk, A. Greeneová, S. Katicová, J. Bartha a další. Režie Randall Miller. Ponechme stranou letité spory, zda ten pravý punk vznikl ve staré dobré Anglii nebo v Americe a soustřeďme se na Hillyho Kristala, zakladatele a šéfa legendárního newyorského klubu CBGB, který za dobu své existence (1973–2006) poskytl své skromné pódium a ještě skromnější zázemí asi padesáti tisícům kapel. Hilly miloval country, bluegrass a blues, tři hudební žánry, které jeho nově otevřenému podniku daly jméno. Jenže country umělci nechtěli v podezřelé nálevně na pochybné ulici Bowery vystupovat, a tak se rozhodl dát prostor začínajícím kapelám, které neměly kde jinde hrát. Měl však jednu podmínku – musely hrát jen vlastní tvorbu. Netrvalo dlouho a z CBGB se stal ústřední bod rodící se newyorské punkové scény. Hilly Kristal, jehož krédem bylo podporovat své umělce za každou cenu, tak sehrál klíčovou úlohu v počátcích kapel jako Television, Blondie, Patti Smith Group, Ramones, Talking Heads, Dead Boys nebo The Police a mnoho dalších a je tak právem považován za kmotra punku. Ve filmu režiséra Randalla Millera, plném syrové, nervní a energické muziky, si Hillyho Kristala, tohoto v protikladu k prezentované hudbě flegmatického pohodáře, s gustem a nezaměnitelnou nonšalancí zahrál hvězdný Alan Rickman.
Vysílání: 11.8., 22.00 hod., ČT art

Rangers – Plavci
Koncert populární country skupiny z Divadla Hybernia v Praze (2010). Kamera J. Hušek. Režie P. Burian. V září roku 2009 vydala skupina průřez 45letým působením Rangers, posléze Plavců, pak opět Rangers a nyní Rangers – Plavci. Ten dvojí název je pro orientování se v různých seskupeních, která se ve spojení s touto kapelou vyrojila. Honza Vančura, Mirek Řihošek, Karel Macálka, Max Presser a Fr. Goliš Drápal – to jsou Rangers – Plavci. V této sestavě natočila skupina 80 písní na CD nebo DVD. Během roku 2010 pak toto seskupení oslavilo 45 let kapely sérií 45 koncertů v Česku a na Slovensku. Vyvrcholením oslav byl pak pražský koncert v Divadle Hybernia, odkud je i televizní záznam.
Vysílání: 13.8., 20.15 hod., ČT art

Vítejte v devadesátých letech (2/4)
Chlapecké a dívčí skupiny: Take That, New Kids On the Block, Jade, TLC, Spice Girls... Ve druhé epizodě zjistíme, jak rozkošní hošíci a přidrzlé dívky učarovali mládeži. Na samém vrcholu obří vlny chlapeckých a dívčích skupin devadesátých let plují Take That. Z pěti mladíků z Manchesteru jsou teenageři jako u vytržení. Vydělávají horentní sumy. Tisk je jim stále v patách a jejich příznivci je zbožňují dodnes. V roce 1990 ovládala světová pódia jiná skupina. Američtí New Kids On The Block prožívají ohromný komerční úspěch a profitují z dobře promazaného obchodního soukolí. Ti, co se stali ikonami popíku, mohou si dát klidně pauzu deset, patnáct, dvacet let a stejně pak vyprodají arény. Popová nostalgie je mocná čarodějka.
Vysílání: 13.8., 22.45 hod., ČT art
Opakování: 18.8., ČT art

2.8.2021 09:08:35 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Iliada (DbZ)

Články v rubrice - Z éteru

Unikátní dokument Karel Gott: Německé turné 1970

Karel Gott

Karel Gott: Německé turné 1970
Unikátní dokument o první Gottově koncertní šňůře v SRN provází komentář sam ...celý článek


Spirits in the Forest – život s Depeche Mode

Depeche Mode (Spirits in the Forest)

Spirits in the Forest – život s Depeche Mode
Hudba slavné britské kapely a neobyčejné příběhy jejich ...celý článek


Nesmrtelný život a smrt Mikiho Volka 2

Miki Volek

Nesmrtelný život a smrt Mikiho Volka – rokenrolového krále (2/2)
Strhující osudy legendárního zpěváka ...celý článek


Portrét Lemmyho Kilmistera

Lemmy Kilmister

Lemma
Výjimečný, autentický portrét frontmana Motörheadu Lemmyho Kilmistera. Americký dokument (V anglickém ...celý článek


4 x Jiří Suchý

Jiří Suchý (Kdyby tisíc klarinetů)

Kdyby tisíc klarinetů
Mají hudební nástroje a nebojí se je použít! Legendární muzikál s písničkami Jiřího Š ...celý článek


Hudební tipy 40. týden

Tomáš Klus (

Bigbít (5/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky ...celý článekČasopis 39 - sekce

DIVADLO

Jiří Suchý – 90 let

Jiří Suchý – Lehce s životem se prát

Zuzana je zase sama doma
Největší hity autorů Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého, jehož 90. narozeniny si zaned celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Víra tipy 39. týden

Dvojí život knížete Václava

Dvojí život knížete Václava
Jaká je skutečná tvář českého světce a ochránce národa, zbavená současnými odbo celý článek

další články...