zvláštní poděkování
Volný.cz

Vladimír Merta - 75 let

Vladimír Merta

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

...jedna židle přebývá
Loučení s Karlem Krylem pohledem písničkáře a režiséra Vladimíra Merty, který dnes slaví 75. narozeniny (1994). Předčasný odchod písničkáře Karla Kryla zarmoutil v roce 1994 velkou část národa. Jeho pohřbu v Břevnovském klášteře se zúčastnily významné osobnosti nejen z řad jeho hudebních souputníků. Mezi nimi byl i Vladimír Merta, významný představitel českého folku, jenž se rozhodl tuto událost zachytit objektivem a nechat účastníky upřímně zavzpomínat na jedinečnou osobnost, která již v době loučení byla legendou. Prostor dal také vlastní výpovědi Karla Kryla o porevoluční realitě a jeho písním, jež spontánně zněly i během samotné tryzny. Dokumentární snímek uvádíme u příležitosti 75. narozenin Vladimíra Merty (*20. 1. 1946), jenž se kromě hudební tvorby prosadil také jako dokumentarista a tvůrce animovaných filmů.
Vysílání: 20.1., 17.45 hod., ČT2

Krásný ztrátyVšestranný umělec Vladimír Merta, jenž dnes oslaví 75. narozeniny, a bývalý předseda Akademie věd Rudolf Zahradník v baru Michala Prokopa (2001). Režie T. Kopáčová. Na první pohled by se mohlo zdát, že si špičkový vědec a rozevlátý umělec nebudou mít co říct. Bývalý předseda Akademie věd Rudolf Zahradník vás ale spolu s písničkářem, pedagogem, režisérem a mužem mnoha dalších řemesel Vladimírem Mertou přesvědčí o opaku. Jak daleko má věda k reálnému životu a jak ji vnímá společnost? Není přemíra talentů pro člověka spíš nevýhodou než výhodou? Je rozdíl v tom, jak se na českou společnost dívá umělec a vědec? To všechno se tentokrát dozvíte v baru Krásný ztráty u Michala Prokopa. Pořadem připomínáme dnešní 75. narozeniny Vladimíra Merty, jehož folková hudební tvorba se stala v období normalizace jedním ze symbolů občanského odporu. Vyjadřuje se písní, ale své vidění považuje spíše za filmové. Proto také vystudoval FAMU a další významným polem jeho tvorby se stal animovaný film a dokument. Vystudoval však také architekturu na ČVUT, působil v divadle, po roce 1989 se stal nakladatelem a pedagogem na poli kulturologie.
Vysílání: 20.1., 18.00 hod., ČT2

František Nebojsa
Trochu strašidelná pohádka Jana Wericha nejen pro děti v kresleném filmu scenáristy, skladatele a režiséra Vladimíra Merty, který právě slaví 75. narozeniny (1984). Výtvarník R. Štorkán. Kamera Z. Pospíšil, J. Ševčík. Animovaná pohádka Jana Wericha pro dospělé o Františku Huťáskovi, který se neuměl bát, a i když prožil noc ve strašidelném hostinci, bát se nenaučil. Humorná pohádka, kterou s kouzlem sobě vlastním vypráví Jan Werich. Pohádek z jeho knihy Fimfárum se později chopily významné osobnosti českého animovaného filmu. Tentokrát uvádíme animovaný snímek z roku 1984, pro nějž scénář, hudbu a režii vytvořil Vladimír Merta, u příležitosti jeho 75. narozenin.
Vysílání: 20.1., 18.30 hod., ČT2

Blues ze Staré Pekárny
Vladimír Merta, který oslaví 75. narozeniny, nikdy nebyl ortodoxním interpretem blues, jeho písničkářská tvorba však s tímto žánrem niterně souzní (2008). Režie V. Fatka. Vladimír Merta, který oslaví 75. narozeniny, patřil už na konci 60. let k nejrespektovanějším hudebníkům tehdejšího Československa. Svůj debut Balades de Prague natočil na sklonku 60. let ve Francii, později patřil k polooficiálním autorům, kterým režim výrazně bránil v koncertních i nahrávacích možnostech. Mertův osobitý styl hry na strunné nástroje (vedle akustické a elektrické kytary ovládá Merta bravurně také loutnu) si získal zejména v 80. let řadu příznivců napříč hudebními žánry – Merta v té době vystupuje jak na folkových, tak na rockových festivalech. Tohoto písničkáře i teoretika písňového textu nikdy nebylo možné považovat za bluesového hráče, nicméně bluesové prvky se v jeho autorské tvorbě vždy nacházely: byly přítomny jak v použitých stupnicích a kytarových ozdobách, tak především ve vnitřním pojetí písničkářské tvorby. Stručně řečeno: Mertovo blues je patrné v textech a spontánních improvizacích daleko více než v melodiích či formě. V současné době doprovází Mertu bubeník Martin Rychta – vyhledávaný interpret, který se v nedávné době podílel např. na rockových nahrávkách Vlasty Třešňáka nebo na rytmické world-music skupiny Pod černý vrch. Během koncertu došlo i na krátký, lidovou hudbou a tradičním blues ovlivněný jam-session s moderátorem pořadu, slovenským bluesmanem Jurajem Turtevem.
Vysílání: 21.1., 22.55 hod., ČT art

Ach, ta povznášející hudba
Hudba dovede povznášet to dobré i špatné v nás (1987). Animovaný film hudebníka, letošního jubilanta Vladimíra Merty, výtvarníka Vratislava Hlavatého a režiséra Jiřího Tyllera. Muž mnoha uměleckých profesí: vystudovaný inženýr-architekt (ČVUT) a filmový režisér (FAMU), písničkář, hudebník, publicista a spisovatel, to všechno je Vladimír Merta, který se letos dožívá 75 let. Nejznámější je jeho tvorba písničkáře, jenž od šedesátých let vystupoval převážně po klubech a v menších sálech, a svými písněmi překážel komunistickému režimu (Kecy...). V osmdesátých letech pracoval ve větší míře na animovaných filmech jako režisér i autor. K jeho letošnímu výročí uvádíme film Ach, ta povznášející hudba, na němž spolupracoval po hudební stránce.
Vysílání: 21.1., 23.40 hod., ČT art

11.1.2021 16:01:37 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 04 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

David Gilmour a INXS živě

David Gilmour v Pompejích

David Gilmour v Pompejích
Fenomenální kytarista a zpěvák se po čtyřiačtyřiceti letech vrací na místo, kde k ...celý článek


Karel Svoboda – Šťastná léta

Karel Svoboda – Šťastná léta

Karel Svoboda – Šťastná léta
Život českého hitmakera Karla Svobody očima jeho syna. Ten se deset let ...celý článek


Hudební tipy 5. týden

Milan Chladil

Bylo nám s ním dobře
Populární zpěvák s krásným hlasem Milan Chladil, který se narodil před 90 lety, ve vzp ...celý článek


Hudební tipy 4. týden

Ivan Hlas

Linka
Michal David jako host špičkového jazzového kytaristy Rudyho Linky (2017). Jedinečná setkání plná roz ...celý článek


Greenhornům je 25

Tomáš Linka

Greenhornům je 25
Hudebně zábavný pořad připomíná 75. narozeniny českého zpěváka ve stylu country Tomáše Li ...celý článek


Klub Cavern a fenomenální časopis RS

Rolling Stone: Fenomenální časopis

Klub Cavern – kolébka Beatles
Příběh legendárního místa v Liverpoolu, kterým prošly velké hvězdy svět ...celý článek


Slavné album Pink Floyd

Pink Floyd

Slavná alba: Pink Floyd – The Dark Side Of The Moon
Vznik fenomenálního rockového alba ve vzpomínkách ...celý článek


Slavná alba: Phil Collins

Phil Collins - Face Value (Přebal alba)

Slavná alba: Phil Collins Face Value
První sólové album slavného britského zpěváka jasně dokázalo, že je ne ...celý článek


Queen: A Night at the Odeon

Queen: A Night at the Odeon

Queen: A Night at the Odeon
Unikátní záznam koncertu kapely Queen živě odvysílaného na Vánoce v roce 1975. ...celý článek


Portrét Lemmyho Kilmistera

Portrét Lemmyho Kilmistera

Lemmy
Výjimečný, autentický portrét frontmana Motörheadu Lemmyho Kilmistera. Americký dokument (V anglickém ...celý článekČasopis 04 - sekce

DIVADLO

Divadlo Studio DVA otvírá další letní scénu

P. Pecha, J. Jackuliak a T. Novotný (Vše o mužích)

Divadlo Studio DVA zve na již 18. ročník Metropolitního léta hereckých osobností. Ke své plnoletosti si přehlí celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Sbírka Pražských symfoniků

Sbírka Pražských symfoniků

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uspořádal v jarních měsících roku 2020 dobročinnou sbírku pro Nemocnici M celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Příběh drogově závislého pankáče

Punk je hned

Punk je hned
Jehla s drogou bolí hodně, ale tvrdá realita ještě víc. Slovensko-český film pro všechny, kdo celý článek

další články...