Sluníčko na Chmelnici

autor: Česká televize
zvětšit obrázekSluníčko na Chmelnici
Koncert rockové hudby (1995). Účinkují skupina Sluníčko a Lenka Dusilová, držitelka ceny Akademie populární hudby v kategorii zpěvačka roku 2000. Kamera V. Holomek. Režie R. Vodrážka. Přestože rocková skupina Sluníčko na sebe důrazně upozornila teprve koncem roku 1993, různé její podoby existují pod tímto názvem již od roku 1987. Tehdy kapelu založil kytarista M. Rous, bubeník M. Pindel, baskytarista V. Galda a klávesák A. Čík. Skupina experimentovala s různými hudebními styly, odehrála několik desítek koncertů včetně pražských Rockfestů a natáčela v Čs. rozhlase. Koncem roku 1988 nahradil A. Číka kytarista a zpěvák Pancho a kapela se začala ubírat k přímočarému kytarovému soundu. V roce 1989 se Sluníčko odmlčelo až do doby, kdy firma BESTIA nabídla skupině nahrání malé desky, a to v lednu 1991.
Zároveň s vydáním prvního singlu začala skupina opět koncertovat a skladba "Hurvínek" z A-strany jejich singlu, demosnímky "Ovečky" a "Jun-Su" několikrát zvítězily v hitparádě Rádia 1 "Rockový šlahoun". Hity jako "Zmrzlá husa" a "Růženka" začaly hrát i jiné rozhlasové stanice a několikrát i Čs. televize. Ke konci roku 1992 opustil skupinu kytarista M. Rous a basista V. Galda. Zbývající členy zanedlouho doplnila zpěvačka Lenka Dusilová a bývalý člen švédských skupin Isuldurs Bane a Bohunks baskytarista Fredrik Janacek. S příchodem nových členů se podstatně mění i sound skupiny a Sluníčko válcuje své posluchače velice tvrdým kytarovým rockem. V srpnu 1993 doplnil a naplnil skupinu svými stotřiceti kilogramy živé váhy skvělý kytarista a poloindián Marek Zelený.
Vysílání: 21.10., 23.30 hod., ČT art
TIP!
Časopis 27 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Hudební tipy 27. týden

Viktor Sodoma
Goodbye, Haló, děťátko a Konec léta – tři písně v podání známého zpěváka, který zítra o ...celý článek
Příběhy světové hudby - Genesis

Genesis
Portrét art rockové legendy, produkovaný členy skupiny, včetně Petera Gabriela a Phila Collinse. Ti ...celý článek
Časopis 27 - sekce
DIVADLO
Spitfire Company míří do Avignonu

Soubor Spitfire Company se jako jeden z mála českých divadel představí od 5. do 22. Července 2025 v Avignonu n celý článek
OPERA/ TANEC
Hudební festival Znojmo 2025

Další ročník Hudebního festivalu Znojmo, který má na programu více než třicet koncertů a doprovodných akcí, se celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Literární tipy 27. týden

Tchajwanská čítanka: Li Ang
Portrét přední tchajwanské feministické spisovatelky. Režie H. Honcoop. Cyklus celý článek