zvláštní poděkování
Volný.cz

Anton Eger vystoupí se svým projektem AE v Praze

Anton Eger (Foto: Dave_Stapleton)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Norsko-švédský hudebník Anton Eger vystoupí poprvé se svým projektem AE 6. února 2020 v Praze.
Bubeník Anton Eger představí od 19:30 hod v Paláci Akropolis prvotřídní futuristický jazz. Norsko-švédský hudebník Anton Eger patří mezi absolutní špičku jazzových bubeníků současnosti, což dokazuje v kultovních projektech Phronesis nebo JazzKamikaze. První únorový čtvrtek se Anton Eger představí českým fanouškům poprvé se svým vlastním kvartetem – v Paláci Akropolis uvede materiál ze své debutové sólové desky AE vydané na prestižní značce Edition.

Hudebníka ověnčeného cenami uvítá večírek Music Infinity. Jen málokterý bubeník v evropském jazzu má v současnosti tak výrazné jméno jako Anton Eger. Jeho virtuózní a zároveň inovativní způsob hry patří už víc než dekádu k tomu nejlepšímu. Syn norského otce a švédské matky prožil dětství v různých zemích od Norska přes Rumunsko až po Venezuelu. Jako teenager hrál v punkových kapelách i pochodovém bandu. Několik let byl dokonce členem ansámblu královské gardy Norského krále. Hudbu studoval v Dánsku v Kodani pod dohledem legendárního Django Batese. Ve stejném městě už také několik let žije. Svůj první výrazný hudební průlom si Anton Eger prožil s mezinárodní skupinou JazzKamikaze fúzující be-bop, funk, rock a hip hop. Za svůj debut Mission I dostali v roce 2005 ocenění pro objev roku v Dánsku i Norsku. Skupina JazzKamikaze dosud vydala pět alb, Eger se ale objevuje i na třech sólových deskách jejího zakladatele – saxofonisty Maria Neseta. Největší ovace nicméně Eger sklízí jako bubeník tria Phronesis, v němž se potkal s dánským basistou Jasperem Hoibym a britským klavíristou Ivo Neamem. Jeho výrazná komplexní rytmika je poznávacím znamením zvuku tria, které vzniklo v roce 2005, výrazně je ale proslavilo až album Green Delay o čtyři roky později. Za své desky pravidelně zbírají nominace na ceny MOBO nebo portálu Jazzwise a v roce 2017 získali prestižní britské ocenění Parliamentary Jazz Award v kategorii skupina roku. Po bezmála patnácti letech na scéně se Anton Eger vloni v únoru dočkal vlastní sólové desky. Jmenuje se AE a vyšla na značce Edition Records. Egerovy bicí zde doplňuje tým spoluhráčů, mezi nimiž je například i Ivo Neame z Phronesis. Společně míchají jazz s elektronikou a neobvyklými aranžerskými postupy a výsledkem je svébytný futuristický jazz, který posluchače uvádí do míst, kde nikdy nebyl. Dominantní silou desky je ale každopádně Egerova hra na bicí míchající spletité groove s propulzivními rytmy. „Anton Eger nikdy nebyl skoupý na originální a zábavné nápady, které přinášel do svých projektů. Na jeho debutovém albu se všechny propojují do jednoho světa,“ napsal o desce portál Nextbop. V Praze už Eger zahrál s Phronesis i jako člen Marius Neset Band, se jeho kvarteto ale bude mít u nás premiéru. Na pódiu Paláce Akropolis ho doplní Niels Broos – klávesy (známý z James Zoo), multiinstrumentalista Matt Calvert (hrál s Goldiem, Heritage Orchestra nebo Strobes) a basák Robin Mullarkey (Jacob Collier, Zero 7).

27.1.2020 16:01:10 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Cikáni jdou do nebe (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Koncerty

Hudební ceny Vinyla oslaví deset let

Martin Kyšperský

Do desátého ročníku vstupují hudební ceny Vinyla, jejichž organizátoři chystají devět koncertních večerů. Něko ...celý článekČasopis 40 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 39. týden

Stříbrný vítr

O bílé laňce
Pohádka podle F. Hrubína, od jehož narození uplynulo 110 let (1987). Hrají: Š. Joklová, P. Trá celý článek

další články...