zvláštní poděkování
Volný.cz

Muzikálový hit Šumař na střeše v Boleslavi

Mlékař Tovje žije (Lukáš Jurek)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

První premiérou v sezóně 2019/2020 bude v Městském divadle Mladá Boleslav celosvětový muzikálový hit Šumař na střeše. V režii uměleckého šéfa Petra Mikesky se představí celý herecký soubor, doplněný řadou hostů. Inscenace bude mít premiéru 22. listopadu 2019 na Velké scéně a jejím uvedením vyvrcholí týden oslav k 110. výročí založení divadla.

Mlékař Tovje žije se svou ženou Goldou a svými pěti dcerami poklidným životem, než nadejde okamžik vdavek. A v tu chvíli nastupuje zápas židovské tradice s lidskou přirozeností. A navíc počátek 20. století znamená pro vesnici Anatěvku období velkých změn. Vše se dá zvládnout jenom s pověstným židovským humorem. Tento muzikál je obrazem světa, který je možná ještě aktuálnější než v době svého vzniku.
Šumař na střeše (v originále Fiddler on the Roof) je americký muzikál, který je dílem dramatika a libretisty Josepha Steina, skladatele Jerryho Bocka a textaře Sheldona Harnicka. Inspirací a předlohou k vytvoření muzikálu jim byl povídkový cyklus světově uznávaného humoristy, židovského prozaika a představitele jidiš literatury Šoloma Alejchema (1859–1916) Tovje vdává dcery. Český překlad knihy vyšel v roce 1958. Šolom Alejchem znamená „Mír s tebou“.
Premiérová jevištní podoba Šumaře, v režii a choreografii Jeroma Robbinse, z roku 1964 se Zero Mostelem v hlavní roli byla ověnčena devíti cenami Tony Awards. Film dle muzikálu byl natočen roku 1971 režisérem Normanem Jewisonem, získal tři Oscary: za kameru, hudbu a zvuk. Pro autory muzikálu byl také velikou inspirací malíř Marc Chagall a poetika jeho děl: zejména obraz Zelený houslista z let 1923–24.

V letošní sezóně soubor MDMB slaví 110. let od založení divadla. Šumař na střeše svoji předpremiéru měl sice 18. října od 10:30, ale slavnostní večerní premiéra je vyvrcholením celých oslav. Na jevišti se objeví v dosavadní historii divadla největší počet účinkujících. V ústřední roli mlékaře Tovjeho se představí hostující Lukáš Jurek, jeho ženu Goldu ztvárňuje Eva Reiterová. Jako tři nejstarší dcery se představí Malvína Pachlová, Alena Hladká a Lucie Končoková. Diváci se mohou těšit na velkolepé choreografie, které vytvořila Svatava Hanzl Milková.
Termíny + vstupenky na www.mdmb.cz.

18.11.2019 09:11:09 Redakce | rubrika - Muzikály

Časopis 33 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Články v rubrice - Muzikály

Filmový muzikál Rebelové

Rebelové

Rebelové
Filmový muzikál zasazený do horkého léta roku 1968, plný lásky, tance a melodií, které nelze vymaz ...celý článek


Moravské divadlo Olomouc uvede muzikál Donaha!

Do naha! (Foto: Schulz)

Šestice dělníků různého věku a tělesných proporcí přijde jednoho dne o zaměstnání. Finanční krizi se rozhodne ...celý článek


Lyrikál Kudykam ze SOP

Kudykam

Kudykam
Lyrikál Michala Horáčka s hudbou Petra Hapky ze Státní opery Praha (2010). Účinkují: C. Kassai, O. ...celý článekČasopis 33 - sekce

DIVADLO

Herci si zkrátili prázdniny, zlínské divadlo hraje

Umělecký šéf MdZ Patrik Lančarič

Po prázdninách, které byly pro zlínské divadelníky letos kvůli Covidu-19 poloviční, nastoupili herci Městského celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 34. týden

Chrám z popela zdvižený

Potrava duše & těla II (8/11)
Delacroix: Zátiší s humry a salát s bažantím závitkem. Dva čerstvě uvaření hu celý článek

další články...