zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 13. týden

Smokie (BACK BEAT)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Na plovárně s Davem Wecklem
Rozhovor Marka Ebena s významným americkým jazzovým bubeníkem. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Světově uznávaný americký jazzový bubeník Dave Weckl se narodil 8. ledna 1960 v St. Louis. Svoji hudební kariéru započal na newyorské jazzové scéně na začátku 80. let 20. století, během níž spolupracoval s řadou významných hudebníků. Například s Paulem Simonem, Madonnou, Georgem Bensonem, Michaelem Camilo, Anthonym Jacksonem a sedm let strávil v hudebních seskupeních, které vedl věhlasný jazzrockový pianista Chick Corea. S ním nahrál řadu alb. Weckl také vytvořil instruktážní videokazety a DVD, jakousi bubenickou školu různých hudebních žánrů. V roce 1998 založil Dave Weckl Band, se kterým nahrál několik alb, Rythm of the soul, Synergy, Transition, The Zone, Perpetual Motion, Live (And Very Plugged In). Jako velmi respektovaný hudebník působí často v ansámblech, které vede kytarista Mike Stern.
Vysílání: 27.3., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 31.3., ČT2

Soundtracky: písně psané z paměti (6/8)
Billie Jeran King, Aretha Franklin, Loretta Lynn & Katy Perry a rovnoprávnost. Americký společensko-hudební cyklus produkce CNN (Premiéra). Aretha Franklin otextovala skladbu Otise Redinga "Respect" a předznamenala tak hnutí za práva žen. Hvězda country Loretta Lynn se proslavila písněmi o tom, jak svému muži vzdoruje. Součástí jejího postoje byl převratný vynález antikoncepční pilulky. Loretta měla šest dětí, čtyři z nich dřív, než jí bylo dvacet. Právo žen na plánované rodičovství v šedesátých letech minulého století bylo těžko dosažitelné. Muži vnímali feminismus jako hrozbu. Hillary Clinton, kandidátka na prezidenta, se hrdě hlásila k feminismu. Prohlašovala, že každá stržená bariéra pomáhá v prolomení dalších bariér. Pojem ženská práva je dodnes aktuální.
Vysílání: 29.3., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 30.3., ČT art., 01.4., ČT art

BACK BEAT (12/13)
Legendární skupina Smokie v dokumentární výpovědi o průkopnících britského glam rocku zachycená během brněnského koncertu (2015). Režie J. Vondrák. Členové jedné z nejvýznamnější britské glam rockové kapely Smokie – Chris Norman, Alan Silson a Terry Utley – se prvně potkali, když jim bylo teprve dvanáct let. Už v roce 1965 založili kapelu Essence. Párkrát se přejmenovali a v roce 1970 pod názvem Kindness nahráli svůj první singl Light Of Love. Kapela následně změnila svůj název na Smokey, nakonec se pojmenování ustálilo na podobě Smokie. Teprve pak přišel první evropský úspěch. V 70. letech dobyli hitparády řady evropských zemí například písněmi Living Next Door to Alice nebo duetem se Suzi Quatro z roku 1978 Stumblin’ In. V roce 1985 odešel z kapely Chris Norman, aby se vydal na sólovou dráhu. Jako jednomu z mála se mu podařilo být stejně slavným jako jeho mateřská kapela. Jeho rodní Smokie pokračují bez přestávky dodnes. Z původní sestavy v kapele hraje už jen baskytarista Terry Utley. Ohlédnutí za velikány glam rocku vám přinášíme prostřednictvím koncertu Smokie v Brně.
Vysílání: 29.3., 23.20 hod., ČT art

18.3.2019 18:03:54 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LM2019

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 30. týden

Elvis Presley: Léto 1956

Karel je Gott (3/3)
Letos v červenci jeden z našich nejlepších zpěváků oslavil 80. narozeniny. Bilanční tří ...celý článekČasopis 29 - sekce

DIVADLO

Gabriela Vránová - 80 let

Gabriela Vránová

Neobyčejné životy - Gabriela Vránová
Životní a profesní příběh významné herečky, která se narodila před 80 celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Dějiny Hollywoodu 3

Dějiny Hollywoodu

Dějiny Hollywoodu (3/7)
Obchodníci se sny, 1920–1928. Americký dokumentární cyklus. Dvacátá léta byla celý článek

další články...