zvláštní poděkování
Volný.cz

Štefan Margita: Mapa lásky existuje pro každého člověka…

Štefan Margita při nahrávání alba Mapa lásky

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Tenorista Štefan Margita opravdu nezahálí. Po natáčení svého posledního alba Mapa lásky odletěl do San Franciska, kde se připravuje na roli Logeho v inscenaci Zlato Rýna. Předchozím jeho velkým úspěchem byl kapitán Vere v inscenaci opery Billy Budd Benjamina Brittena. Margita doslova zazářil pěvecky i herecky pod režijním vedením Daniela Špinara na scéně pražského Národního divadla. Pro všechny operní fanoušky máme dobrou zprávu, že tato inscenace se dočká dalších repríz. Nejnovějším počinem je CD Mapa lásky. Sólista představí hudební veřejnosti písně, z nichž každá je malým divadelním příběhem, v každé ztvární niternou postavu, ať už sám nebo v duetu. Ke spolupráci si pozval Mira Žbirka, Zlatu Adamovskou a samozřejmě Hanu Zagorovou. Jednu skladbu nazpíval ve virtuálním duetu s Hanou Hegerovou. Štefana Margity jsme se zeptali, zda má po tomto projektu lásku dobře zmapovanou. Povídali jsme si také o interpretaci jednotlivých písní. A odvážili jsme se zeptat, co by dělal, kdyby spolupráci na albu odmítla jeho manželka Hana Zagorová…

 • …dovolím si malé ohlédnutí k opeře Billy Budd, kapitána Vera jste zpíval v této sezóně naposledy. Domnívám se, že tato role je pro Vás takovým můstkem k šansonům?
  To byla úžasná práce nejen s režisérem Danielem Špinarem, ale i dalšími kolegy na jevišti, zejména s americkým pěvcem, barytonistou Christopherem Bolducem.
 • V závěru inscenace jste zpíval v polosedě, pololeže. Pravdou je, že by zpěvák měl umět zazpívat v jakékoli poloze. Ale přiznejme, že takto má bránice co dělat…
  Byl to požadavek režiséra, který zapadal do celkového pojetí. Přiznám se, že jsem doma v posteli zkoušel, zda to budu schopný zpívat. Člověk má skloněnou hlavu, jinou pozici na dýchání. Nakonec jsem byl překvapený z celkového výsledku, představení má skutečně velký úspěch. Musím ještě zmínit, že kromě sólistů odvedl velký kus práce sbor Státní opery. Jeho členové byli perfektně připravení, a i když často sbor v operních domech „brebtá“, v tomto případě byli z té práce skutečně nadšení.
 • Vzpomínám si, že při našem posledním setkání, jste zmiňoval Semjona Byčkova. Nyní ho máte na dosah ruky v České filharmonii…
  Nedalo mi to, a když jsem teď pobýval v Praze, tak jsem ho navštívil. Neviděli jsme se možná patnáct let. Bylo to úžasné setkání po letech.
 • Váš poslední projekt - CD Mapa lásky - představuje určitý zlom ve Vaší kariéře. Ochutnal jste a objevil pro posluchače svět šansonu. Ten přináší posluchačům určitý vzkaz pro všechny zamilované, nezadané… Jak se s tímto pocitem zodpovědnosti natáčí?
  Základem každého šansonu je text, výpověď musí být srozumitelná. To bylo hlavním důvodem, proč jsme nakonec zvolili české texty, i když z počátku jsme uvažovali o originálních verzích. Výběr písní je dnes velmi složitý, na youtube toho najdete mnoho a nevíte, co vybrat. Když se podíváte na francouzskou televizi, zjistíte, že šanson vysílají každý večer. Francouzi s ním prostě žijí pořád. Mají své legendy a ty stále vystupují. Nakonec jsme si s koproducenty Janem Adamem a Danielem Hádlem řekli, že uděláme českou desku. Jednu jedinou věc jsem chtěl nahrát v původním znění, ale nakonec jsme požádali o spolupráci Václava Koptu, který druhý den poslal český text – Být ráno sám je hřích.
 • Tvorba otce Václava Kopty, Pavla, je na Mapě lásky také zastoupena, že?
  Ano, napsal původně pro Hanu Hegerovou krásný text k písni Mapa lásky. Spolu se setkávají na projektu podruhé, poprvé to bylo na desce Hanky Dnes nejsem doma.
 • Zmínil jste song Mapa lásky. Díky mapě se můžeme orientovat. Neznámé prostory se pro všechny stávají známými. Lze podle Vás lásku vůbec zmapovat, probádat?
  Určitě každý, nejen doma s blízkými, ale kdekoli na světě, zažil nějakou krásnou lásku. Mapa lásky existuje pro každého člověka. Tím mě zaujal název dané písničky. Fotky k albu jsme fotili v Paříži. Jedním z míst, kde jsme snímky pořizovali, bylo pařížské metro, kde jsme objevili jistou mapu lásky, cestu, která zdánlivě nikam nevede, ale podle mě určitě existuje.
 • Mapa lásky je spíš vnitřní záležitost každého. Vy už máte zmapováno?
  Zakotvil jsem, a to je důležité. Přístav, kde je vám dobře, máte oporu v dobrém i zlém, můžete hledat dlouho, ale třeba ho najdete na první pohled. Potom už mapu lásky nemusíte potřebovat. To je to nejkrásnější, co vás může v životě potkat. Nedávno mi umřela máma. Nemít vedle sebe, jistotu, Hanku, nevím, jak bych to zvládl.
 • Kdybyste si mohl vybrat, kam byste svou osobní mapu lásky zakotvil?
  Určitě do srdce toho, koho mám hodně rád, hodně ho miluji. Tam musí mapa lásky obou v té chvíli zůstat. To je právě jistota onoho přístavu. Mít se kam vrátit. Svou mapu lásky bych nikdy neměnil.
 • Máte obrovský dar hereckého projevu a velmi hluboké interpretace. Skladby i při poslechu doslova ožívají…
  Vy jste na mě moc hodný, vážím si toho. Když jsme přišli do studia, hodně jsem pochyboval. Některé písničky nabízejí mnoho možností, někdy využijete intenzitu hlasu, jindy jeho barvu, ale jsou okamžiky, kdy méně je víc. Já nad každým textem hodně přemýšlím. Postavím se k mikrofonu a najednou mě něco napadne, tak to zkusím. Někdy text začne najednou fungovat, to je ta krása. Být ráno sám je hřích má několik verzí, nakonec jsem objevil interpretaci Gérarda Depardié, a ta je nejlepší. Český text Václava Kopty je také geniální, klobouk dolů. Patří k mým oblíbeným.
 • Ze skladeb zaznívá Vaše jistota v textu…, základní předpoklad pro dobrou interpretaci.
  Hodně mi pomáhala Hanka, přeci jen má v tomto pěveckém oboru velké zkušenosti. Když jsem nahrával virtuální duet s váženou paní Hanou Hegerovou, jen jsem poslouchal, co ona dělá. Vysloví jednu větu a běhá Vám mráz po zádech. To jsou ty osobnosti, které miluji a vždy jsem miloval. Vstoupí na jeviště a najednou se všem tají dech. Někdy je to až neuvěřitelné, co umí před mikrofonem…
 • Na albu najdeme i skladbu Odyssea Martina Chodúra, s nímž už jste spolupracoval na vánočním albu X MAS.
  Jeho text je nádherný a hlavně lákavý. Má svůj náboj a tajemství, vždyť píše o ztracené lásce. Když jsem to četl a zároveň poslouchal jeho hudbu, tak jsem si říkal, že to musí být intimní.
 • Album není jen o nostalgii a intimnosti, ale také tam najdeme např. Moët et Chandon Ondřeje Soukupa a Gábiny Osvaldové.
  Od ní je vtipný pijácký text. Dokonce ve mně vzbudil záchvat smíchu. Na desku jsme vybírali skladby různého znění, aby tam nebyly jen smutné songy. Z Moët et Chandon jsem byl šťastný. Úžasný je také šanson Jacquese Brela Quand on n'a que l'amour s českým textem Martina Chodúra Lásku mít a nic víc. Když si poslechnete originál, Brelův přednes je hodně silný. Každou píseň končí dramatickým způsobem, byla to obrovská osobnost.
 • Když už si povídáme o některých skladbách, musím se zeptat na Charlese Aznavoura a jeho píseň La mamma (Máma). S českým textem Jiřiny Fikejzové.
  Své mamince už jsem ji nestačil přehrát, co se dá dělat. Ten text všechny dcery a syny pobízí, aby se nebáli svou mámu obejmout, zavolat ji. Je to opravdu krásné a silné poselství. Samozřejmě jsem volal Marii Rottrové i Jiřince Fikejzové, zda jim nebude vadit, že píseň Máma přezpívám. Obě byly úžasné. Paní Fikejzovou to hodně potěšilo. Úžasný byl i Miro Žbirka, také mohl říct, že nebude zpívat duet s nějakým operákem. Nakonec Jesenná láska má také své kouzlo. Dokonce mě zval i na turné. Bohužel jsem jeho nabídku nemohl přijmout, protože mám ve stejnou dobu, tedy v prosinci, vánoční turné X MAS GALA 2018 po Čechách a Moravě, na němž mými hosty budou sopranistka Kateřina Kněžíková a barytonista Jiří Brückler. Turné vyvrcholí 18. prosince 2018 v pražském Obecním domě a předprodej vstupenek bude zahájen na konci května.
 • Album končí veselá a vtipná skladba Sláva, je bál, duet s Hanou Zagorovou, s jejím českým textem. Napadlo Vás, že by mohla spolupráci na albu odmítnout?
  To by bylo zajímavé. (smích) Musel bych vybrat nějakou jinou písničku z jejího repertoáru. Sláva, je bál byla doslova pro závěr CD předurčená.
 • Ve výčtu účasti žen na albu nemůžeme zapomenout na Zlatu Adamovskou ve skladbě Slova. Její recitativ je magický…
  K paní Adamovské není co dodat, sice „jen“ mluví, ale je skutečně zlatá. Do studia přišla skvěle připravená a text nahrála na poprvé.
 • CD má před sebou cestu k posluchačům. Předpokládám, že plánujete i koncertní turné, každá píseň na albu má svůj příběh a zároveň příběhem je sama o sobě…
  Turné Mapa lásky plánujeme na celý příští rok. Jak říkáte, každý šanson je vnitřním příběhem a takové skladby nelze zpívat v Rudolfinu ani v Obecním domě. Představuji si sály pro sto padesát nebo dvě stě posluchačů, k tomu malý orchestr – cello, housle a klavír. Celý večer by měl být bez pauzy, je nutné zachovat celistvost té atmosféry. Posluchači se mohou těšit i na veselejší skladby, odlehčení musí být.

  Album Mapa lásky lze on-line koupit zde

  21.5.2018 23:05:05 Josef Meszáros | rubrika - Rozhovory
 •