zvláštní poděkování
Volný.cz

Vánoční koncerty

Vánoční koncert Hany a Petra Ulrychových

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Vánoční koncert Hany a Petra Ulrychových
Spoluúčinkuje skupina Javory (1993). Režie E. Sedlář. Spolupracovat se zpěvákem, skladatelem a vůdčí uměleckou osobností skupiny Javory, s Petrem Ulrychem bývá pro tvůrce televizních pořadů občas obtížné. Petr totiž ctí především autentičnost a s tvrdohlavostí sobě vlastní odmítá všechny playbacky a jiné televizní finesy. Chce zkrátka i na obrazovce vypadat takový, jaký je. Tvrdí, že i ta nejlepší studiová nahrávka nevynahradí atmosféru živého hraní. Tvrdí to a stojí si za tím. Spolupracovat s Petrem Ulrychem bývá však i pro tvůrce televizních pořadů velmi příjemné. Je totiž vždy perfektně připraven, má promyšlenou dramaturgii svých vystoupení, umí "zavzpomínat" na své hity a překvapit i zbrusu novou písničkou. Nejinak tomu bylo i před pár lety, kdy sourozenci Ulrychovi pro Tvůrčí skupinu Ivana Tučka spolu s režisérem Eduardem Sedlářem připravili vánoční pořad. Situovali ho do funkcionalistického kostela sv. Michala na Kraví hoře v Brně. A protože i tentokrát všechno vyšlo, jak bývá při koncertech Javorů zvykem, můžeme se i letos podívat na reprízu televizního záznamu tohoto ojedinělého koncertu.
Vysílání: 22.12., 17.40 hod., ČT2

Vánoce s Jožkou Černým
Setkání legendárního lidového zpěváka s nejznámějšími písničkami a koledami (2001). V pražské Lucerně spoluúčinkují: K. Černá, V. Račický, F. Fatěna, Cimbálová muzika Grácia, Dětský sbor Břeclavánek a další. Kamera F. Okrouhlík. Režie V. Romanov. Jožka Černý je jedním z nejznámějších moravských zpěváků a je označován za krále lidových písní. Na přelomu tisíciletí se představil s Cimbálovou muzikou Grácia, Dětským sborem Břeclavánek a dalšími sólisty na vánočním koncertu v pražské Lucerně v repertoáru moravských písní a tradičních lidových koled. Nescházely důvěrně známé melodie, jako Když jsem šel z Hradišťa, Nesem vám noviny, Štědrej večer nastal, Narodila se Kristus Pán a S pánem bohem idem od Vás. Jožka Černý zpívá již od svých čtyř let. Tehdy byl v roce 1946 vybrán, aby zazpíval prezidentu Edvardu Benešovi, který se vracel z exilu a navštívil Hodonín, rodiště T. G. Masaryka. Za svoje vpravdě lidové umění byl Jožka Černý oceněn Zlatou deskou Supraphonu.
Vysílání: 23.12., 09.45 hod., ČT2
Opakování: 29.12., ČT2

Bílé Vánoce
...a další hity Binga Crosbyho v podání Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers (2003). Kamera K. Hynek. Režie R. Vodrážka. Harry Lillis „Bing“ Crosby (1903–1977), který byl jedním z nejpopulárnějších amerických zpěváků a herců všech dob, začínal tak jako mnoho jiných bílých jazzových muzikantů ve 20. letech 20. století, když objevili specifické kouzlo jazzu. Hrál na bicí a zpíval. Nejprve se svým přítelem Alem Rinkerem vytvořili zpívající duo. V roce 1926 je v Los Angeles angažoval Paul Whiteman. Později se k nim připojil třetí zpěvák Harry Baris, vytvořili jazzové trio s názvem Rhythm Boys. Jednalo se tehdy o jednu z prvních vokálních jazzových skupin, která se podílela na řadě Whitemanových nahrávek. V roce 1930 poprvé vystupoval s Paulem Whitemanem ve filmu Král jazzu. Bing se vydal na dráhu sólového zpěváka a posléze i filmového herce. Od třicátých let už měl v rozhlase svůj vlastní pravidelný pořad. Měl krásný jemný, hebce sametový hlas v barytonovém rozsahu, který si každou melodii jen jakoby lehce pobrukoval, hlas doplněný vynikajícím frázováním s dokonalou pěveckou technikou při zpěvu do mikrofonu. V roce 1954 vystupoval s Danny Kaye, Rosemary Clooneyovou a Verou-Ellen ve filmu režiséra Michaela Curtize Bílé Vánoce (White Christmas). To je také název pořadu, který měl premiéru před 14 lety v pražské Lucerně pod moderátorským a režijním vedením populárního herce, zpěváka a jazzmana Ondřeje Havelky.
Vysílání: 24.12., 16.55 hod., ČT2

Nezapomenutelné Vánoce
Nejpopulárnější americký smíšený pěvecký sbor a hvězda Laura Osnes (Premiéra). Nejpopulárnější americký pěvecký sbor "Mormon Tabernacle Choir" byl založený 15. 6. 1929. Čítá 360 členů (sto osmdesát žen a sto osmdesát mužů). Podle repertoáru s tímto monumentálním sborem hostují i dětské sbory nebo význační sólisté. Letos například hvězda Broadwaye Laura Osnes. Doprovodný orchestr má sto deset členů. Mormon Tabernacle Choir" sídlí v Salt Lake City, kde průběžně během roku koncertuje a výjimečně vyjíždí na zájezdy.
Vysílání: 24.12., 17.45 hod., ČT2
Opakování: 25.12., ČT2

Vánoční posezení u muziky
Sváteční podvečer s lidovou písničkou a vyprávěním o vánočních zvycích se známými hosty: J. Pirk, J. Rakoncaj, T. Bebarová, A. Zárybnická, J. Kuča, N. Duchačová a B. Vala. Hraje cimbálová muzika Jožky Šmukaře, který také pořadem provází. Režie R. Petrenko (Premiéra). Sváteční setkání s krásnou lidovou muzikou a dobrými přáteli pro nás opět připravil Jožka Šmukař. Povídat si bude o lidových zvycích na venkově, o dobrém jídle a pití, které k tomu samozřejmě také patří, a zavzpomíná i na nejhezčí zážitky s těmito krásnými svátky spojené. A aby na to nebyl sám, pozval si i celou řadu hostů. Chybět nebude ani ukázka vánočních jídel včetně jednoho originálního receptu a řada dalších překvapení z restaurace zámku Valeč u Třebíče, kde se pořad natáčel. Štědrý den patří vždy k těm nejkrásnějším v roce a jsme rádi, že k jeho pohodě můžeme tímto pořadem přispět i my.
Vysílání: 24.12., 18.10 hod., ČT2
Opakování: 28.12., ČT2

Sborové dary Vánoc
Jane Seymour uvádí koledy, zpívá Mormon Tabernacle Choir ze Seattle. Půlhodinový svátek vánočních koled včetně písně Dobrý král Václav (Good King Venceslas) a nejslavnějších spirituálů se skvělým tři sta šedesátičlenným smíšeným sborem The Mormon Tabernacle. Tradice mormonského sboru se Salt Lake City sahá do třicátých let nedávno minulého století. Jeho členové zpívali nejen pravidelně o Vánocích, ale také u příležitosti různých svátků a uvádějí koncerty i během roku tematické cykly, často s prominentními hosty.
Vysílání: 22.12., 02.25 hod., ČT art
Opakování: 25.12., ČT art

11.12.2017 11:12:35 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 11 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hudební rozhledy

Články v rubrice - Z éteru

Hej mistře basů v pražské Lucerně

Hana Zagorová a Karel Vágner

Hej mistře basů
Legendární kapelník, skladatel, textař a producent Karel Vágner oslavil 75. narozeniny velk ...celý článek


Ceny hudební kritiky Apollo 2017

Apollo 2017

Apollo 2017
Netradiční koncertní dokument o muzikantech nominovaných na Ceny hudební kritiky Apollo 2017, s ...celý článek


Karel Gott opět ve Slaném

Karel Gott

Karel Gott opět ve Slaném II
Setkání s Karlem Gottem a jeho největšími hity (1994). Spoluúčinkují: Orchestr ...celý článek


Dokument Peter Gabriel

Peter Gabriel

Peter Gabriel
Přední světový písničkář pop rocku vytvořil autorský projekt Secret World. Francouzský dokume ...celý článek


The Beach Boys: 50 let

The Beach Boys: 50 let

The Beach Boys: 50 let
Mejdan spiklenců z období sladkých šedesátých. Ale prý jsou na tenhle večírek zváni ...celý článek


Ceny Anděl 2017

Lenny

Ceny Anděl 2017
Přímý přenos udílení 27. výročních cen České hudební akademie z pražského Fora Karlín. Účin ...celý článekČasopis 11 - sekce

LITERATURA/ UMĚNÍ

Biblické příběhy pro nevěřící děti

Biblické příběhy pro nevěřící děti

Jak máme hájit evropskou civilizaci, když neznáme její kořeny? Jak máme obhajovat svou identitu, když přesně n celý článek

další články...