zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Freddie Mercury – 70 let

The Queen

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Queen: These Are Days Of Our Live
Kořeny hudební inspirace skupiny Queen vycházejí ze stylu Led Zeppelin, s níž mají společné preferování vokálů a sólové kytary při vytváření kompozice hutného soundu. Postupně se Queeni propracovali k osobitému hudebnímu projevu, když s potřebným vkusem spojili hardrockové tiffy s komerčními melodiemi, nad nimiž dominoval velký hlas Freddie Mercuryho.

Farookh Bulsara se narodil na ostrově Zanzibar a v roce 1954 začal chodit ma misijní školu, kterou vedly řádové sestry. Protože jeho otec byl státním zaměstnancem (pracoval pro britskou vládu) a často cestoval, dostal se Freddie do Indie, kde ještě týž rok studoval na anglické internátní škole St. Peter's v Panghani blízko Bomnbaje. Tady mu spolužáci začali říkat Freddie. Začal se věnovat sportu (box a stolní tenis, ve kterém zvítězil ve školním přeboru) a na škole založil skupinu The Hectics, která mohla hrát jen na školních akcích. Dalším jeho koníčkem bylo výtvarné umění. Začal se učit na klavír a vystupoval ve školních divadelních představeních.
Roku 1964 se Bulsarovi odstěhovali do anglického Kensingtonu, kde se dal Freddie zapsat na Isleworth Polytechnics, kde chtěl studovat výtvarné umění. Nakonec vystudoval Ealing College of Art, kde roku 1969 dostal diplom v oblasti grafiky. Jeho hudebním idolem se stal tehdy Jimi Hendrix, a protože se na škole přátelil s Timem Staffelem, brzy se stal členem Timovy formace Smile. Po absolvování školy krátce působil v londýnské skupině Ibex (textař, zpěvák), kde hráli mimo Tima Staffella také Roger Taylor a Brian May. Živil se prodejem díla studentů školy a později oblečení na tržišti v Kensingtonu.
Pro nepochopení jeho záměrů ostatními členy odešel roku 1970 ze skupiny a začal používat jméno Mercury, což byl mytologický božský posel. Krátce zpíval ve skupině Sourk Milk Sea. Protože jeho výtvarná díla se špatně prodávala, založil vlastní formaci Wreckage, ale formace neměla úspěch a proto brzy zanikla. V dubnu 1970 společně s Brianem Mayem a Rogerem Taylorem založil Queen. Baskytarista John Deacon byl do souboru vybrán až jako 4. v pořadí. První koncert skupiny se uskutečnil v Londýně 19. února 1971 a 13. července 1973 vyšlo první LP pojmenované jen názvem skupiny.
Vysílání: 04.9., 20.20 hod., ČT art; Opakování: 07.9., ČT art

Freddie Mercury – 70 let
Legenda jménem Queen
Koncert k poctě Freddieho Mercuryho z Dvořákovy síně pražského Rudolfina (2001). Účinkují: B. Basiková, J. Feriová, K. Střihavka, D. Kollár, J. Ledecký, M. Pavlíček a další. Hraje Český národní symfonický orchestr, dirigent J. Chalupecký. Provází M. Táborský. Režie R. Vodrážka
Zřejmě poprvé v historii Dvořákovy síně pražského Rudolfina se sešlo svátečně oblečené obecenstvo, aby vzdalo poctu rockové hvězdě nazvanou Tribute to Freddie Mercury (1946–1991). Narodil se jako Farrokh Bulsara na Zanzibaru. Britský zpěvák, člen rockové skupiny Queen a skladatel je považován za jednoho z nejvýznamnějších hudebníků druhé poloviny 20. století. Proslul svým charizmatem a extravagantností při vystupování, přesto v soukromí byl překvapivě klidný a citlivý, studovaný grafik a módní návrhář, milovník opery, baletu, uměleckých předmětů. Jeho smrt zapříčinila zákeřná nemoc AIDS.
Britská rocková hudební skupina Queen má své počátky už v roce 1968, kdy začala jako trio zvané Smile. Je považována za jednu z nejlepších a nejvlivnějších hudebních formací všech dob. Původně ji tvořili zpěvák Freddie Mercury, kytarista Brian May a bubeník Roger Taylor, o pár měsíců později se k nim přidal baskytarista John Deacon. Osmnáctkrát obsadily jejich nahrávky první příčku hitparád po celém světě (např. Bohemian Rhapsody, Under Pressure nebo Innuendo). Během své historie obdrželi členové této skupiny množství ocenění za živé pojetí skladeb, prodeje alb i hudební přínos. V roce 2001 byli uvedeni do Rock and Roll Hall of Fame (Rokenrolová síň slávy), o rok později na Hollywoodský chodník slávy.
Queen vynikají nad ostatními skupinami svými originálními skladbami, zajímavé bylo spojení rocku s operou v Bohemian Rhapsody, dále Freddieho hlasovým rozsahem a showmanstvím. Charakteristický zvuk skupiny udávala elektrická kytara Briana Maye, vyrobená ze starého krbu.
Vysílání: 04.9., 22.20 hod., ČT art

Bohemian Rhapsody
Bohemia Balet tančí na hudbu skupiny Queen (2011). Choreografie L. Holánková. Kamera M. Kubala. Televizní režie G. Skála
Soubor Bohemia Balet, který vznikl pod vedením choreografky Lucie Holánkové v rámci Taneční konzervatoře hlavního města Prahy, předkládá baletní féerii na hudbu populární britské rockové skupiny Queen. Je plná mladického humoru, úsměvné nadsázky a studentské recese, která si bere na mušku zatuchlou morálku maloměšťácké společnosti; nepostrádá však melancholii prvních lásek. Mezi tanečníky je i vysoce talentovaný Ondřej Vinklát, který je nositelem Thálie za rok 2013. Choreografka Lucie Holánková ukončila magisterská studia na HAMU v Praze – obor choreografie u prof. Pavla Šmoka. Na první Mezinárodní choreografické soutěži Plzeň 2007 byla oceněna Prémií za nejlepšího choreografa soutěže a Prémií za nejlepší zpracování povinné choreografie. Vytvořila choreografie v inscenacích oper La traviata, Madama Butterfly, Prodaná nevěsta, Trubadúr a v muzikálech Peklo, Balada o lásce, Nahá múza, Mary Poppins, Kvítek z horroru (Městské divadlo Brno). Je asistentkou choreografie v pražském Národním divadle, spolupracuje s Taneční konzervatoří Hlavního města Prahy a od roku 2007 působí jako umělecká vedoucí a choreografka Pražského komorního baletu.
Vysílání: 04.9., 23.40 hod., ČT art

22.8.2016 09:08:13 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek



Časopis 17 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Dny evropského filmu znají své vítěze

Bez dechu (Without Air)

Na mezinárodním festivalu Dny evropského filmu (DEF) byly dnes slavnostně předány v pražském kině Přítomnost f celý článek

další články...