zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Probuzení jara na Nové scéně Národního divadla v Praze

Vojtěch Blahuta, Ondřej Bábor a Ivana Skálová

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Městské divadlo Brno představí na Nové scéně Národního divadla v Praze muzikál PROBUZENÍ JARA. Městské divadlo Brno jej už čtyři roky po premiéře na Broadwayi uvádí v novém překladu Jiřího Joska. Příběh mladých lidí, kteří se chtějí vymanit z konvencí měšťácké společnosti přináší témata domácího násilí, homosexuality, potratů, šikany, prvních lásek a milování na pozadí sporů mladé generace s rodiči a učiteli.
Inscenaci připravil režisér Stanislav Moša ve scéně Jaroslava Milfajta a s kostýmy Andrey Kučerové. Hudebním nastudováním byl pověřen Karel Škarka, choreografií Aneta Majerová. V obsazení muzikálu se objevují jak nové, tak zkušené tváře Městského divadla Brno. V hlavních rolích uvidíte Svetlanu Slovákovou nebo Ivanu Skálovou, Jiřího Macha, Vojtěcha Blahutu nebo Lukáše Janotu. V rolích dospělých vystoupí Irena Konvalinová nebo Jana Musilová a Zdeněk Junák nebo Milan Němec.

Německý dramatik Frank Wedekind svou hrou Procitnutí jara (Frühlings Erwachen) pojmenoval a ukázal hned několik tabu společnosti konce 19. století. Ačkoli drama vzniklo v roce 1891, uvedeno mohlo být až o patnáct let později, neboť bylo cenzurou pro svou přílišnou otevřenost a skandální téma zakázáno. Hra nese podtitul „dětská tragédie“ a vypráví příběh mladých lidí na přelomu dětství a dospívání, u nichž se začíná probouzet sexualita a přirozené lidské touhy. Choulostivé téma Wedekind zpracoval jako přímou obžalobu prudérní společnosti. Obviněnými jsou zde dospělí, rodiče, učitelé, kteří nedokáží s nejmladší generací mluvit upřímně a zatajují jí nejpřirozenější pocity a touhy a dokonce i základní fakta o početí a zrození. Děti se musejí se svými zmatenými pocity pokusit vyrovnat samy, čímž nevědomky ubližují sobě i ostatním.
Po více než sto letech by se mohlo toto téma zdát vyčerpané a neaktuální. Nicméně se jej chopili američtí autoři Duncan Sheik (hudba) a Steven Sater (libreto) a podle německé divadelní hry napsali muzikál, který měl v roce 2006 premiéru v New Yorku. Téma prvních milostných a erotických zážitků, ale i věčných mezigeneračních sporů uchopili velmi moderně a zároveň citlivě. Děj muzikálu Spring Awakening se odehrává stále v 19. století, ale přesto oslovuje současného diváka a získal dokonce 8 prestižních cen TONY.

16.8.2010 00:08:31 Redakce | rubrika - Zveme ...