zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Slovácké divadlo uvede světovou premiéru

P. Hejcmanová, J. Zelinka (Jak jsme se dostali až sem)

autor: Kuba Jíra   

zvětšit obrázek

Už tuto sobotu, 6. dubna 2024 od 19 hodin, se Slovácké divadlo a jeho diváci dočkají další premiéry, a to rovnou světové. Na uherskohradišťskou scénu se vrátil úspěšný režisér Michal Zetel, aby se souborem nastudoval inscenaci s názvem Jak jsme se dostali až sem. Inscenace, na jejímž vzniku se podíleli sami herci a diváky vezme i do divadelního zákulisí, navazuje na veleúspěšné a oceňované Tři sestry, které Michal Zetel ve Slováckém divadle uvedl před dvěma lety.

„Jevištní adaptace našich životů“, jak autorský tým novou inscenaci pojmenovává, vychází z myšlenky, že každá lidská bytost je originální a prožívá svůj jedinečný příběh a u herců to platí nejenom na jevišti, ale i za ním. „Vzpomínám si na premiéru Tří sester, kterou jsem sledoval jako divák. Byla to nádherná inscenace a famózní zážitek. Divadlo nejmodernějšího evropského střihu. Byl jsem fascinovaný a říkal jsem si, jaká by to byla výzva, kdybych si v něčem podobném mohl zahrát. A už je to tady,“ raduje se herec David Vaculík a přibližuje proces zkoušení. „Byla to dílna, trochu jako ve škole. Zkoušeli jsme, škrtali, zkoušeli znovu, spoustu věcí jsme zahodili do koše. A tak se nám to celé pomalu skládalo. Uvidíme, kde v tom hledání budeme v den premiéry. Divadlo totiž není jen Hamlet nebo Strakonický dudák, divadlo má obrovskou spoustu forem. Věříme, že to diváci přijmou, stejně jako se to podařilo u Tří sester,“ uzavírá David Vaculík.

Inscenace Jak jsme se dostali až sem vznikala podobně jako Tři sestry společnou prací celého inscenačního týmu a hereckou improvizací. „Na začátku jsem měl v ruce scénář utkaný z inspirací inscenačního týmu, kterému jsem pokládal různé, někdy možná i banální otázky. Pak k tomu přibyl skvělý soubor a vlastně tak trochu i drzost. Na konci bych chtěl mít zajímavou inscenaci, skvělý soubor a pokoru. Je to nezbytnost, jednou za čas vykročit pořádný kus mimo ověřené stezky. A ve Slováckém mi to umožnili. Tak jdu, a rád,“ říká režisér Michal Zetel.
Světová premiéra inscenace Jak jsme se dostali až sem proběhne v sobotu 6. dubna ve Slováckém divadle. Dramaturgie se ujal Jakub Molnár, hudbu vytvořili Vojtěch Dlask a Adrian Saraqi, scénu a kostýmy Eva Jiřikovská. V očekávané novince si zahraje Jitka Hlaváčová, Pavlína Hejcmanová, Petra Staňková, Natálie Rašín, David Vaculík, Pavel Šupina a Jakub Zelinka.

4.4.2024 12:04:32 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zveme ...

Na jevišti se objeví Věštkyně

Věštkyně

Na jeviště Divadla Na Fidlovačce přichází hostující inscenace Věštkyně. V hlavních rolích bláznivé komedie div ...celý článek


Boha v Las Vegas uvede Divadlo Na zábradlí

Bůh v Las Vegas (Julie Hrnčířová)

Divadlo Na zábradlí připravuje poslední premiéru sezony – v režii tandemu Petr Erbes a Boris Jedinák pop ...celý článek


Michael Sheen v pyžamu v jubilejní hře NT Live

Michael Sheen (Nye)

Michael Sheen je znám především z rolí Tonyho Blaira ve filmu Královna či anděla v seriálu Dobrá znamení, sám ...celý článekČasopis 21 - sekce

OPERA/ TANEC

Choreograf Miroslav Kůra výročí

Pas de quatre

Pas de quatre
Legendární tanečník a choreograf Miroslav Kůra, od jehož narození v těchto dnech uplyne 100 l celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov celý článek

další články...