zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 24. týden

Radúz Činčera, otec Kinoautomatu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zajíci v pytli
Nejúspěšnější scénky a písničky z legendárního zábavného pořadu (1988). Účinkují: M. Šimek, J. Krampol, P. Bobek, F. Holzmann, M. Voborníková, P. Spálený, K. Gott, M. Švandrlík a další. Připravili: M. Rážová, S. Štroblová, J. Zajíčková a E. Sedlář. Miloslav Šimek v osmdesátých letech navázal na popularitu zábavných večerů s Jiřím Grossmannem cyklem Zajíc v pytli. Jeho partnery v něm byli Jiří Krampol a Luděk Sobota, ale na jevišti s nimi vystoupila i celá řada zajímavých hostů z řad populárních zpěváků a herců. Dnes televizním divákům přinášíme sestřih toho nejlepšího z tohoto cyklu pod názvem Zajíci v pytli. Můžete se těšit na jedinečný humor pánů Šimka a Krampola, ale také například na legendárního komika Felixe Holzmanna nebo na písně v podání Karla Gotta, Milušky Voborníkové, Petra Spáleného nebo Pavla Bobka.
Vysílání: 12.6., 14.40 hod., ČT1

Úsměvy Jiřího Líra
Jaromír Hanzlík představuje kariéru vynikajícího komika a malíře, který se narodil před 100 lety (1997). Režie P. Vantuch. Komediální herec a malíř Jiří Lír (*19. 6. 1923 – †20. 8. 1995) neztvárnil během kariéry příliš velkých rolí, ale zato se objevil v mnoha filmech v nezapomenutelných malých roličkách. Na počátku šedesátých let se stal členem hereckého souboru Filmového studia Barrandov. V mládí vystřídal řadu divadel. Po otci zdědil malířské nadání, a když s pelhřimovskými spolužáky, bratry Lipskými, začal dělat ochotnické divadlo, svěřili mu místo role malování kulis a celou výpravu. Záliba v malování Lírovi zůstala na celý život. Většina jeho filmových postav ani neměla jméno, byly to profese: barman, číšník, tajemník, policista, účetní, kibic, komorník nebo ceremoniář. Ale bylo to vzácné koření do filmů jako Světáci, Vesničko má, středisková nebo televizní Zvonokosy. Řadu filmů i televizních inscenací si připomeneme, jak je již v pořadu Úsměvy zvykem, formou ukázek.
Vysílání: 17.6., 09.30 hod., ČT1
Opakování: 23.6., ČT1

Divadlo bláznivých dramat Borise Rösnera
Intimní portrét zachycující charismatického českého herce a jedinečného divadelního pedagoga v průběhu posledních let života (2006). Scénář a režie P. Štingl. Časosběrný dokument P. Štingla zachycuje v průběhu tří let a během několika setkání v zákulisí, herecké šatně i na půdě DAMU nezapomenutelného herce Borise Rösnera (*25. 1. 1951 – †31. 5. 2006). Rösner odkrývá vlastní duši hluboce přemítajícího tvůrce a nic si nenechává pro sebe, stejně jako před studenty svého hereckého ročníku. Otevírá se divákům, aby popsal herecký život, jak ho sám už od dětství poznával v divadelní šatně své matky, herečky Jarmily Horské. Herectví se mu zadřelo pod kůži a úvahy o jeho vztahu k životu ho doprovázely takřka na každém kroku. Jeho vzpomínky se dotýkají také kolegů, od nichž se učil – především V. Vosky, se kterým hrál v průběhu šestiletého angažmá v divadle ABC. A právě tam jej dokument zachycuje na hereckém vrcholu při jeho návratu ve hře Frederick. Na jevišti ztvárňovaný život slavného francouzského herce se tehdy začal prolínat s jeho vlastním osudem a bilancováním. V rolích Fredericka, Cyrana nebo Lakomce, jak sám říká, v posledních letech „umíral" na jevišti nesčetněkrát. Dokument zachycuje čas slávy korunovaný převzetím Thálie, hereckého ocenění z rodu těch nejvyšších, ale i čas nemoci, kdy se herec dozvěděl a přijal svou diagnózu. Nakonec už rozhovor s dokumentaristou nedokončil. Jeho předčasný odchod znamenal pro české divadlo i průpravu budoucích hereckých generací nenahraditelnou ztrátu.
Vysílání: 13.6., 22.35 hod., ČT art
Opakování: 19.6., ČT art

Radúz Činčera, otec Kinoautomatu
Portrét dokumentaristy, autora prvního interaktivního filmu na světě a tvůrce novátorských audiovizuálních programů, od jehož narození v těchto dnech uplyne 100 let (2018). Scénář A. Činčerová. Režie A. Sirotková. Radúz Činčera (*17. 6. 1923 – †28. 1. 1999) byl nenápadný génius, který díky své obrovské představivosti a technické zručnosti dokázal předběhnout svou dobu o několik desítek let. Nejenže vymyslel projekt Kinoautomat, jenž si okamžitě získal mezinárodní věhlas na výstavě EXPO v Montrealu, ale byl autorem řady multimediálních show, které v následujících letech realizoval po celém světě. Jen u nás za normalizace jsme o nich nesměli nic vědět a v Československu pro něj žádné tvůrčí příležitosti nebyly. Za realizace svých vizí získal spoustu cen na mezinárodních festivalech. A nejednalo se jen o velké zakázkové audiovizuální projekty – za novátorský dokument Romeo a Julie 63, který bezprostředně zaznamenal vznik slavné Krejčovy inscenace s Janem Třískou a Marií Tomášovou na Národním divadle, získal celkem osm ocenění. Dokument o režisérovi Činčerovi, který nabízí šíři jeho filmařských aktivit, je o to cennější, že byl vytvořen jeho blízkými. Za jeho vznikem stojí dcera Alena a vnučka Adéla, které jdou v otcových a dědečkových dokumentaristických šlépějích.
Vysílání: 14.6., 20.15 hod., ČT art

Na plovárně s Vojtěchem Dykem
Rozhovor Marka Ebena se zpěvákem, muzikantem a hercem. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Vojtěch Dyk je herec, zpěvák a hudebník, frontman skupiny Nightwork, zpěvák kapely B-Side-Band a zakladatel a frontman uskupení D.Y.K. Působí také v Národním divadle a divadle La Fabrika. Zpěvu se věnoval od dětství a hrál na housle a klavír. Již během studií na DAMU vystupoval s více skupinami a hrál v divadle. Postupně se stával známým a populárním. Hrál i v několika českých pohádkách a seriálech (Letiště, Velmi křehké vztahy) a filmech, naposledy například ve filmu Il Boemo režiséra Petra Václava o životě a tvorbě hudebního skladatele Josefa Myslivečka. Vojtěch Dyk je nositelem několika významných ocenění, spolupracuje s mnoha umělci a vystupuje i sólově.
Vysílání: 14.6., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 18.6., ČT2

5.6.2023 17:05:57 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel ČR

Články v rubrice - Z éteru

Tři holky jako květ z Fidlovačky

Tři holky jako květ

Tři holky jako květ
Eliška Balzerová, Iva Pazderková a Marie Doležalová v komedii o životě, do kterého patř ...celý článek


Z první řady MdB - Světáci

Petr Halberstadt, Michal Isteník, Jakub Uličník (Světáci)

Světáci
Kultovní filmová komedie z roku 1969 ožila na scéně Městského divadla Brno. Michal Isteník, Jakub U ...celý článek


Film o pozdním znovushledání klaunského tria

Klauni

Klauni
Oldřich Kaiser, Jiří Lábus a Didier Flamand jako trio legendárních komiků, kteří se po letech znovu ...celý článek


Divadelní tipy 38. týden

Luba Skořepová

Úsměvy Bořivoje Navrátila
Hostem J. Hanzlíka byl významný český herec, který by v těchto dnech oslavil 90. ...celý článek


Divadelní tipy 39. týden

Vodňanský & Skoumal – Všechno je proměnlivé

Úsměvy Petra Štěpánka
Hostem Jaromíra Hanzlíka je přední český herec, který zanedlouho oslaví 75. narozenin ...celý článek



Časopis 38 - sekce

HUDBA

Karel Kryl v Dánsku

Karel Kryl

Karel Kryl v Dánsku
Unikátní medailon, který se stal jedním ze symbolů odporu proti okupaci Československa celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

2 x Ladislav Fuks 100 let

Ladislav Fuks

GEN: Ladislav Fuks pohledem Vladimíra Drhy
Portrét jednoho z nejoriginálnějších českých autorů psychologick celý článek

další články...