zvláštní poděkování
Volný.cz

Ceny Thálie rozdány

Jan Kačer

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V Národním divadle se 9. září večer předávaly Ceny Thálie. Pandemie koronaviru opět ovlivnila i letošní ročník. Jevištní výkony v uplynulé sezoně se nedali hodnotit, protože divadla byla zavřená téměř celý rok. Pořádající Herecká asociace se proto rozhodla letos udělit více cen za celoživotní mistrovství.
V oboru činohra udělila šest ocenění, přičemž běžně se udílí po jednom v ženské a mužské kategorii. Skleněnou Thálii si odnesly v ženské kategorii Iva Janžurová a Libuše Švormová.

V mužské kategorii si cenu za celoživotní mistrovství v činohře odnesl Alois Švehlík, který přes tři desítky let hraje v Národním divadle, a Jaroslav Satoranský, který je 55 let věrný pražskému Divadlu na Vinohradech. In memoriam asociace ještě ocenila dva herce, kteří letos zemřeli, Zdenku Procházkovou a Karla Urbánka.
V kategorii muzikál si cenu za celoživotní mistrovství odnesla
Jitka Molavcová, léta spjatá s divadlem Semafor a Jiřím Suchým. V kategorii opera si cenu převzala mezzosopranistka Eva Randová.
Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru balet, tanec a pohybové divadlo dostal tanečník Jaroslav Slavický. Stejné ocenění v oboru alternativního divadla dostal Ján Sedal a v kategorii loutkového divadla Tomáš Dvořák.

Cenu České akademie divadelníků, o jejímž udělení rozhodují držitelé Cen Thálie a další divadelní osobnosti, převzal v sobotu večer herec a režisér Jan Kačer.
Cena mladému umělci nebo umělkyni do 33 let v oboru činohra letos patří Denise Barešové a Cenu Thálie za šíření divadelního umění v televizi získal dramaturg Jaroslav Someš.

www.cenythalie.cz

9.10.2021 16:10:34 Redakce | rubrika - Herecká asociace