zvláštní poděkování
Volný.cz

Zemřela Blanka Bohdanová

Blanka Bohdanová

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Národní divadlo s hlubokým zármutkem a bolestí oznamuje, že 3. října 2021 ve věku devadesáti jedna let zemřela významná česká herečka a dlouholetá členka Činohry ND Blanka Bohdanová (*4. 3. 1930 - †3. 10. 2021).
Blanka Bohdanová se narodila 4. března 1930. Její matka se věnovala ochotnickému divadlu a svůj zájem brzy přenesla i na dceru, která už od pěti let účinkovala v mnoha inscenacích plzeňského divadla – činohře, opeře, operetě i baletu. Před koncem války se stala součástí SEK – studia experimentálního kolektivu. Dlouho se rozhodovala mezi UMPRUM a konzervatoří, nakonec zvítězilo herectví, které vystudovala v roce 1951 na brněnské JAMU.

Její první profesionální štací bylo Východočeské divadlo v Pardubicích a spolupráce s režisérem Karlem Novákem. V letech 1951–1957 zde ztvárnila nejen titulní role Manon Lescaut a Annu Kareninu, ale také Mášu ve Třech sestrách, Rosalindu v Jak se vám líbí, Desdemonu v Othellovi a řadu dalších významných postav. Následující tři sezony působila v Městských divadlech pražských, i tady vytvořila několik zajímavých úloh – například Leonoru v Torquatu Tassovi nebo Serafimu v Útěku. Po příchodu režiséra Karla Nováka do Divadla E. F. Buriana odešla i ona do stejného souboru, mj. si tu zopakovala i dvě pardubické role, Manon Lescaut a Mášu ve Třech sestrách.

Členkou Činohry Národního divadla se stala v roce 1966. Z více než osmdesáti rolí, které zde ztvárnila, jmenujme alespoň ty nejvýraznější – Ellenu v Schisgalově hře A co láska?, Kleopatru v Shakespearově Antoniovi a Kleopatře, Lady Macbeth v Shakespearově Macbethovi, Lolu v Čapkově Loupežníkovi, Yvette Pottierovou v Brechtově Matce Kuráži a jejích dětech, Jelenu Nikolajevnu v Gorkého Měšťácích nebo Adu v Caldwellově a Kirklandově Tabákové cestě. Byla ale také Roxanou z Rostandova Cyrana z Bergeracu, Kněžnou z Jiráskovy Lucerny, Luciettou v Goldoniho Náměstíčku, Wendy ve Storeyově Farmě, Sigrid v Ibsenových Nápadnících trůnu, Goneril v Shakespearově Králi Learovi, Arsinoe v Molièrově Misantropovi, paní Gibbsovou ve Wilderově Našem městečku, Martou Rullovou v Kleistově Rozbitém džbánu, Andělou v Hubačově Modrém pavilonu nebo Turusinovou v Ostrovského Deníku ničemy.

Podstatné role ztvárnila Blanka Bohdanová i po sametové revoluci – Paní Higginsovou v Shawově Pygmalionu, titulní postavu v Rojasově Celestině, Pludkovou v Havlově Zahradní slavnosti, Erteple v Topolově Sbohem Sokrate, Paní Rézi v Nestroyových Tajných penězích, tajné lásce, Kateřinu v Přidalových Sáňkách se zvonci, Teklu v Gogolově Ženitbě, Varvaru Stavroginovou v adaptaci Dostojevského Běsů, Horačku v Maryše bratří Mrštíků, Petrovnu v Sigarevově Černém mléku. V sezoně 2008/2009 uvádělo Národní divadlo benefiční večer Blanky Bohdanové s názvem Barevný život. V angažmá naší první scény byla až do roku 2010.

Jejím prvním filmem byl Občan Brych, z hereččiny mimořádné filmografie dále jmenujme filmy a televizní inscenace Kruh, Velká samota, Romeo, Julie a tma, Obžalovaný, Čest a sláva, Křtiny, Neúplné zatmění, Vinobraní, Naděje má hluboké dno, Ta třetí, Ryba ve čtyřech. Diváci ji znali i z řady mnoha dalších televizních projektů – ráda vzpomínala na inscenaci Odcházeti s podzimem režiséra Václava Kršky a na výraznou roli v seriálu režiséra Hynka Bočana Hotel Herbich.

Byla držitelkou Ceny Thálie 2001 za nejlepší ženský výkon v Coburnově hře The Gin Game v pražské Viole, Ceny Thálie za celoživotní mistrovství a také dvou Cen Františka Filipovského – za nejlepší ženský herecký dabingový výkon a za celoživotní mistrovství v dabingu. Cit pro slovo a podmanivý hlas ji přivedly rovněž do rozhlasu, působila i jako pedagožka na Pražské konzervatoři. Vedle herectví se intenzivně věnovala také malířství, své práce vystavovala na mnoha samostatných výstavách.

V osobě Blanky Bohdanové ztrácí česká kultura výraznou uměleckou osobnost, která si dokázala najít svou cestu nejen jako osobitá herečka tragikomických, často rozporuplných postav, ale rovněž jako originální výtvarnice a spisovatelka.

Poslední rozloučení proběhne v kruhu rodiny.

Čest její památce!

4.10.2021 16:10:45 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Činohru ND povede od příští sezony duo SKUTR

Duo SKUTR

Činohru české první scény povede režijní duo SKUTR. Generální ředitel Národního divadla prof. MgA. Jan Burian ...celý článekČasopis 49 - sekce

HUDBA

Rock for People má adventní kalendář

IDLES

Odstartoval festival Rock for People vánoční maraton oznamování nových jmen, které v létě vystoupí v termínu 1 celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Swing a balet

My tancujem swing

My tancujem swing
Ondřej Havelka jako průvodce hudební a taneční historií českého swingu od 20. let minuléh celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

České filmové tipy 50. týden

Obsluhoval jsem anglického krále

Obsluhoval jsem anglického krále
Jeho štěstí bylo vždycky v tom, že ho potkalo nějaké neštěstí. Film režisé celý článek

další články...