zvláštní poděkování
Volný.cz

Odhalení aktualizace pomníku Marie Kudeříkové u MdB

Pomník Marie Kudeříkové (Foto: Nikol Wetterová)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

V rámci šestého ročníku multižánrového kulturního festivalu Meeting Brno s mottem Pravda vítězí? proběhlo 28. července 2021 v 18.00 hodin na třídě Kpt. Jaroše 17, vedle parkoviště za Městským divadlem Brno, odhalení aktualizace brněnského pomníku nacisty popravené odbojářky Marie Kudeříkové (*24. 3. 1921, Vnorovy – †26. 3. 1943, Vratislav), od jejíhož narození uběhlo letos v březnu přesně 100 let. Autorem této nové aktualizace pomníku, jehož původními tvůrci byli v roce 1977 Zdeněk Josef Preclík a Miloš Axman, je sochař a výtvarník Pavel Karous, který tuto svou uměleckou intervenci nazval Ve vzduchu plove jablůňka. Průběh své práce stejně jako vznik tohoto názvu autor podrobně popsal všem přítomným. Kromě něj na vernisáži umělecké instalace pohovořil mimo jiné také ředitel tohoto festivalu a současně dlouholetý člen orchestru Městského divadla Brno Petr Kalousek.

Na tento program následně navázala od 19.00 hodin beseda ve Dvoraně Městského divadla Brno s paní Magdou Vášáryovou, herečkou, diplomatkou a filmovou představitelkou Marie Kudeříkové ve filmu Jaromila Jireše …a pozdravuji vlaštovky z roku 1972. Ta také jako speciální host přímo u pomníku přečetla poslední dopis Marie Kudeříkové, který Marie napsala těsně před popravou.
Besedy se dále jako diskutující zúčastnili i autorka knihy Marie Kudeříková: životnost mýtu a lidské zkušenosti Daniela Poláková, pedagožka a podnikatelka Anna Putnová i sám autor umělecké instalace Ve vzduchu plove jablůňka Pavel Karous.
Besedu úvodním slovem zahájil ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša a navazující diskusi moderovali Martina Viktorie Kopecká a David Macek.

30.7.2021 17:08:50 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Iliada (DbZ)

Články v rubrice - Zprávy

Už nikdy fronty na banány, vyzývají osobnosti kulturní scény

Už nikdy fronty na banány

Pod heslem #SbohemSoudruzi se nese iniciativa mnoha tvůrčích osobností pod záštitou spolku Dekomunizace. Vyzýv ...celý článek


Divadelní portál Dramox míří do světa

Martin Donutil (Amerika)

Česká divadelní streamovací platforma Dramox vstupuje do své druhé sezony. Od 23. září mohou předplatitelé sle ...celý článekČasopis 39 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmový tipy 39. týden

Julianne Mooreová a Kevin Spacey (Ostrovní zprávy)

Ostrovní zprávy
Kevin Spacey a Julianne Mooreová v milostném dramatu muže, který dokázal změnit svůj osud. celý článek

další články...