zvláštní poděkování
Volný.cz

Nový divadelní festival WILD! na Žižkově

Ondřej Macl (Polibky na Wildeův hrob)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Venuše ve Švehlovce představuje pilotní ročník nového divadelního festivalu zaměřeného na LGBTQI+ tématiku. Jedná se o první přehlídku divadelního umění s přívlastkem queer v České republice! Kulturní sluj Venuše ve Švehlovce naplňuje diváckou poptávku a snoubí společenskou angažovanost s vysokými uměleckými nároky. Událost trvá od 11. do 14. října 2020. Diváci mohou navštívit večírek prokletých básníků a milenců Paula Verlaina a Arthura Rimbauda, odhalit dramatické tajemství jednoho zdánlivě obyčejného vztahu nebo si vyslechnout evangelium „teplého“ Ježíše.

Festival nese provokativní název WILD! jako výraz nespoutaného uměleckého výrazu, kterým queer umělecká komunita obohacuje kulturní svět. Zároveň je připomínkou osobnosti Oscara Wildea, dandyho a literáta, který byl za svou homosexualitu odsouzen a tento proces mu prakticky zničil život.
Umění, které v české kultuře v posledních letech vzniká z pozic queer umělců, na jeviště vnáší zkušenost odlišnosti a široce rozkročený rejstřík žánrů - od kabaretní zábavy, přes nové interpretace historických postav, sociologické sondy, dokumenty, ale i sofistikovanou provokaci. Až doposud ale v ČR nevznikla žádná přehlídka této tvorby.

„Výhodou při pořádání takové akce je velká solidarita v rámci queer komunity obecně. Naším cílem je vytvořit festival, který bude reflektovat specifickou zkušenost i estetiku, ale také problémy a kritické body queer života v současném světě,“ říká dramaturgyně divadla, Barbora Šupová. „Vzhledem k aktuální situaci jsme se zaměřili čistě na tuzemské umělce a vybrali divadelní inscenace, jež pražský divák dosud neměl možnost zhlédnout a nebo jen omezeně,“ dodává Šupová.
Program dvou divadelních představení a scénického čtení je doplněn zádušní seancí, jež bude slavena na počest Oscara Wildea, mrtvého patrona festivalu. Tuto literárně edukativní, dekadentní seanci připravil básník a performer, laureát Ortenovy ceny, Ondřej Mácl.

„Minoritám se věnujeme dlouhodobě. Nabízíme prostor a realizujeme projekty, které dávají nahlédnout do nemainstreamových uměleckých žánrů i kategorií rozličných lidských osudů a zkušeností,“ říká Barbora Šupová.

Venuše ve Švehlovce pravidelně pořádá feminisitický festival Venušiny dny a přehlídku sociálního divadla a projektů Případ pro sociálku. Je také domovem souboru Depresivní děti touží po penězích, jehož leader Jakub Čermák je jednou z nejvýraznějších tváří současné queer dramatiky.

Program:
11.10. Úplné zatmění - zrušeno! (obnovená premiéra inscenace je přesuta)
11.10. Ondřej Macl: Polibky na Wildeův hrob
13.10. Corpus Christi - scénické čtení (bude živě od 20:00 hod streamován na stránce www.facebook.com/VenuseveSvehlovce).
14.10. Tom na farmě - zrušeno! (Slovácké divadlo)
Vracení vstupného vyřídíte prostřednictvím goout.cz.

www.venuse-ve-svehlovce.cz.

5.10.2020 21:10:23 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Cumulus (Divadlo DISK)

Články v rubrice - Festivaly

Podcastové studio 4x4 Live

Podcastové studio 4x4 Live

Po necelých třech dnech musel festival 4+4 dny v pohybu uzavřít budovu Nové strašnické školy, kde letos poprv ...celý článek


Bazaar vám přivede své Superhrdinky až do obýváku

Jurisic Mandic - Together  (Foto: Matija Lukic)

Šestý ročník pražského divadelního a tanečního festivalu Bazaar, který se ve své dramaturgii soustředí na tvůr ...celý článekČasopis 44 - sekce

HUDBA

Extravagantní Wurst vystoupí na Žižkově

WURST (Foto: Niklas Van Schwarzdorn)

Extravagantní vousatá zpěvačka Conchita Wurst, která v roce 2014 za velkého rozruchu vyhrála soutěž Eurovize, celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Aktuální změny MHF Lípa Musica

Josef Špaček a Miroslav Sekera (Má to smysl?)

V důsledku přijatých protiepidemických opatření a jejich dalšího zpřísňování dochází ke změnám u všech koncert celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Příběhy filmových legend: P. Walker a A. Gardnerová

Paul Walker (Já, Paul Walker)

Já, Paul Walker
Herec s nebesky modrýma očima, který žil rychle a zemřel zběsile. Americký dokument (Premié celý článek

další články...