zvláštní poděkování
Volný.cz

Po stopách hvězd – Libuše Havelková

Libuše Havelková

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Libuše Havelková se narodila v Českých Budějovicích, kde též prožila své dětství. Měla dva výrazně starší bratry, ale pozice benjamínka jí život nijak neusnadnila. O herectví snila už na základní škole. V roce 1942 se proto přihlásila ke studiu na pražské Státní konzervatoři. Němci však školu zavřeli a ona byla nuceně nasazena na práci do Berlína. V roce 1946 dokončila konzervatoř a pokračovala studiem na DAMU. Stála u zrodu studentského divadla DISK.
Její první angažmá bylo v letech 1948–1951 Státní divadlo v Ostravě. Zde také působila v rozhlasu. Při práci pro ostravský rozhlas se seznámila s hudebním skladatelem Svatoplukem Havelkou. Jejich známost završila svatbou a manželům se narodily dvě děti - dcera Daniela a syn Ondřej, později známý herec a hudebník. Manželství však po letech skončilo rozvodem.

Libuše Havelková z Ostravy odešla do Prahy do Divadla E. F. Buriana (1951–1960), v roce 1960 se pak stala členkou činohry Národního divadla. Už od roku 1952 působila pedagogicky na DAMU, kde byla od r. 1974 docentkou, později také proděkankou. Výuku na DAMU ukončila odchodem do důchodu, ale poté se věnovala studentům na pražské konzervatoři.
Svůj debut před filmovou kamerou absolvovala v roce 1949 drobnou rolí v komedii Výlet pana Broučka do zlatých časů. Prvním filmem, kde měla výraznější roli, se v roce 1956 stala Robinsonka. Ztvárnila v něm postavu Toničky. Poté hrála ve filmech různých žánrů (např. Florenc 13:30, Starci na chmelu, Ostře sledované vlaky ad.). Od 60. let se začala také objevovat v televizních inscenacích.
Český film a především televize postupně v herečce objevily ideální představitelku starostlivých obětavých maminek a laskavých babiček. Do nejširšího diváckého povědomí se dostala v roce 1975, kdy si zahrála významnou roli matky Hamrové v normalizačním seriálu Nemladší z rodu Hamrů. Vděčnou roli babičky si zahrála v rodinném seriálu Tajemství proutěného košíku.
Diváci si ale Libuši Havelkovou budou pamatovat zejména jako jedinečnou představitelku pohádkových babiček a tetiček z dlouhé řady studiových televizních pohádek. V posledních letech také často moderovala pořady pro nejmenší diváky. Delší dobu byla babičkou v pásmu Kouzelná školka.
Vysílání: 28.8., 16.40 hod., ČT1; Opakování: 29.8., ČT1.

22.8.2011 12:08:57 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 34 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LM2019

Články v rubrice - Z éteru

Akrobaticko-světelné show Kolaps

Kolaps  (Losers Cirque Company)

Kolaps
Přímý přenos akrobaticko-světelné show českého souboru Losers Cirque Company ze závěru festivalu Let ...celý článek


Divadelní tipy 35. týden

Květa Fialová

Květa Fialová pohledem Zuzany Zemanové
Portrét významné české herečky, která by se dnes dožila 90 let (2002 ...celý článekČasopis 34 - sekce

HUDBA

The Lumineers vystoupí ve Foru Karlín

The Lumineers

Na Grammy dvakrát nominovaná folk-rocková skupina z amerického Colorada The Lumineers chystá na podzim vydání celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Dokument Georges Simenon osobně

Georges Simenon osobně
Strhující životní zpověď belgického autora komisaře Maigreta. Francouzský dokument. celý článek

další články...