zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Festival Věčná naděje zve na svou podzimní část

Jan Schulmeister

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Pátý ročník festivalu Věčná naděje zve na svou podzimní část. 11. listopadu představí v rámci večera Mladé naděje houslistu Daniela Matejču a klavíristu Jana Schulmeistera, 28. listopadu uvede s Dismanovým rozhlasovým dětským souborem literárně-hudební pásmo “…a bolelo nebe”, přibližující obrazy ze života dětí internovaných za druhé světové války v Terezíně.

„Letošní podzimní část festivalu je věnována mladým. Přinášíme opět program pro rodiny s dětmi, kterým navazujeme na úspěšné představení opery Brundibár Hanse Krásy v loňském roce. Přístupnou formou děti – dětem představí Dismanův rozhlasový dětský soubor život dětí pobývajících v Terezíně za druhé světové války,“
říká spoluzakladatelka festivalu Věčná naděje Martina Jankovská.
Cyklus Mladé naděje seznámí návštěvníky 11. listopadu v Atriu na Žižkově nadějné špičky klasické hudby. Daniel Matejča je vítězem velmi sledované soutěže Virtuosos V4, v jejíž porotě zasedal třeba Plácido Domingo. Jan Schulmeister je ověnčený řadou prestižních ocenění, namátkou zmiňme laureátství Rozhlasové soutěže Concertino Praga, nebo titul absolutního vítěze Mezinárodní klavírní soutěže v italském Miláně. Přednesou skladby Eugèna Ysaÿe, Sergeje Rachmaninova, Arvo Pärta, Bohuslava Martinů či Bély Bartóka.

…a bolelo nebe je koláží z deníků, básní, článků z časopisů vydávaných dětmi v Terezíně. Z dopisů a zápisků do památníčků skládá výjevy ze života dětí internovaných v terezínském ghettu. Scénář byl inspirován knihami Nemám žádné jméno Dagmar Hilarové, Je mojí vlastí hradba ghett? Marie Rút Křížkové, Kurta Jiřího Kotouče a Zdeňka Ornesta, Deníky mého bratra Chavy Pressburger a básnickou sbírkou Hned vedle bílá barva mráčků Hanuše Hachenburga. Představení odehraje 28. listopadu v Divadle Minor Dismanův rozhlasový dětský soubor, jehož historie sahá do roku 1935.
„Festivalový tým již intenzivně připravuje jarní část 6. ročníku, který se bude konat v únoru a březnu 2023. Na zahajovacím koncertě bude provedeno Requiem G. Verdiho jako před 80 lety v ghettu v Terezíně: se sólisty, sborem a klavírním doprovodem. Posluchači se mohou kromě koncertu těšit i na podrobnosti z hudebních archivů Památníku Terezín a Židovského muzea,“ dodává Jankovská.

Festival Věčná naděje mapuje od roku 2017 českou, německou, židovskou a křesťanskou kulturu, jejichž soužití a prolínání dalo na našem území vzniknout pozoruhodným hudebním dílům. Organizátoři se systematicky věnují prezentaci děl hudebních skladatelů i hudebníků tvořících v těžko představitelných podmínkách koncentračních táborů během 2. světové války. Inicioval také vydání audioknihy Tři kapitoly Erika Poláka, jenž vypráví o své rodině, šťastném dětství, mládí, o životě v Terezíně, o svých kamarádech a vychovatelích, o šťastném návratu z Osvětimi a Friedlandu. Knihu namluvil herec Daniel Krejčík. Vstupenky a další informace naleznete na vecnanadeje.org.

7.11.2022 08:11:34 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Pražské jaro v první třetině

Jiří Habart (Foto: Jan Zavadil)

Festival Pražské jaro má za sebou svůj první týden. Byl nabitý pestrými událostmi, očekávanými hvězdnými okamž ...celý článek



Časopis 22 - sekce

DIVADLO

OLDstars on the ROAD 2024

OLDstars on the road 2024

Studentská umělecká skupina OLDstars připravuje další ročník cestovního léta. Svůj čas mladí divadelníci poděl celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Cesty víry: Lidický mučedník

Cesty víry: Lidický mučedník

Cesty víry: Lidický mučedník
Historik František Kolouch pátrá po pravdě o skutečné roli kněze Josefa Štembe celý článek

další články...