zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy z obrazovky

Píseň bez konce: Příběh Franze Liszta

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Pocta Bohuslavu Martinů
Česká filharmonie zahrála na počest 130. výročí narození skladatele B. Martinů Koncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány H 271 a Koncert pro dva klavíry a orchestr H 292. Účinkují: S. Byčkov – dirigent, K. a M. Labeque – klavíry, I. Kahánek – klavír, M. Kroutil – tympány. Režie U. Feudel. Bohuslav Martinů se narodil 8. prosince 1890 a zemřel 28. srpna 1959. Jeho celoživotní dílo vyvrcholilo symfonickou tvorbou komponovanou pro nejlepší orchestry USA. U příležitosti 130. výročí narození si připomeneme dílo mimořádné osobnosti, jež zásadním způsobem přispěla k formování české moderní hudby, přestože v jeho rodné zemi se mu nedostávalo tak jednoznačně pozitivního přijetí, jako v USA. V 50. letech byl u nás dokonce prohlašován za buržoazního zaprodance. Ani dnes nejsou jeho orchestrální díla běžnou součástí repertoáru českých orchestrů a dirigenti, například Jiří Bělohlávek, opakovaně investovali velkou energii do prosazování hudby Bohuslava Martinů.
Vysílání: 03.8., 22.30 hod., ČT art

Píseň bez konce: Příběh Franze Liszta
Božský klavírista, ještě vášnivější svůdník. Dirk Bogarde jako světový hudební skladatel Franz Liszt. Americké životopisné drama vyznamenané Oscarem za hudbu (1960). Dále hrají: Capucine, G. Pageová, P. Morisonová, I. Desny, M. Huntová, L. Jacobi, A. Rueprecht a další. Režie Charles Vidor a George Cukor (Premiéra).
Klavírní virtuos Franz Liszt (1811–1886) patřil mezi vrcholné představitele romantismu, následně se stal díky svým symfonickým básním jedním z průkopníků programní hudby. Jeho hudební dráhu na pozadí divokého osobního života podrobně mapuje životopisný snímek Píseň bez konce. Jedná se o poslední snímek režiséra maďarského původu Charlese Vidora (Dívka z titulní strany, Sbohem, armádo). Ten v průběhu natáčení melodramatu o slavném krajanovi náhle zemřel na infarkt, snímek poté dokončil legendární režisér George Cukor (Příběh z Filadelfie, Plynové lampy, My Fair Lady). V hlavní roli věčného romantika a geniálního pianisty zazářil slavný britský herec Dirk Bogarde, jeho dlouholetá životní partnerka Capucine se představila jako osudová Lisztova milenka – kněžna Carolyne zu Sayn-Wittgensteinová. Vdaná šlechtična obětovala veškerý svůj majetek, aby papež souhlasil s rozvodem a dosáhla vytouženého sňatku s Lisztem. Ten proslul i dalšími milostnými skandály, které plnily titulní stránky novin. Snímek vyniká velkolepou výpravou a brilantními klavírními čísly, po zásluze byl vyznamenán Oscarem v kategorii za nejlepší hudbu v komedii či muzikálu.
Vysílání: 04.8., 20.15 hod., ČT art

R. Wagner: Valkýra
Světoznámá švédská sopranistka Nina Stemme v titulní roli hudebního dramatu o hříšné lásce Wälsungů a germánských válečných děvách. Dále účinkují: S. Connolly, E. Magee, J. Lundgren, S. Skelton, A. Anger a další. Orchestr londýnské Královské opery Covent Garden řídí Antonio Pappano. Režie Keith Warner. Televizní režie Jonathan Haswell (V německém znění s titulky).
Valkýra je mytologický hudební příběh o třech aktech, který Richard Wagner zkomponoval podle vlastního libreta a včlenil ho do monumentální zpěvoherní tetralogie Prsten Nibelungův jako druhou část. Světová premiéra nejčastěji uváděné Wagnerovy opery se uskutečnila 26. června 1870 v Královském dvorním národním divadle v Mnichově za podpory bavorského krále Ludwiga II., velkého Wagnerova obdivovatele.
Příběh pojednává o zapovězené lásce pozemských dvojčat Siegmunda (Stuart Skelton) a Sieglindy (Emily Magee), ve skutečnosti Wotanových (John Lundgren) nemanželských dětí, kteří sami zplodili za pohnutých událostí bájného hrdinu Siegfrieda. Siegmund je vyzván na souboj Sieglindiným mužem Hundingem (Ain Anger), v němž podlehne, protože neviditelné Wotanovo kopí rozlomí jeho meč zvaný Nothung. Milencům pomáhá proti vůli svého otce valkýra – Wotanova dcera Brünnhilda (Nina Stemme), která je za svůj prohřešek uspána dlouhodobým spánkem a obklopena ohněm, jímž může projít jen neohrožený hrdina. Obnovená inscenace režiséra Keithe Warnera na scéně Stefanose Lazaridise z roku 2005 zazněla v novém obsazení po 14 letech v londýnské Královské opeře Covent Garden, kdy ji zachytily televizní kamery. Kromě zmiňovaných pěvců účinkuje v postavě Wotanovy manželky Fricky anglická mezzosopranistka Sarah Connoly. Hudebně dílo nastudoval šéfdirigent Antonio Pappano.
Vysílání: 05.8., 01.00 hod., ČT art

25.7.2022 07:07:08 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Česká filharmonie Open air 2024

Česká filharmonie Open air

Česká filharmonie Open air 2024
Přímý přenos oblíbeného koncertu pod širým nebem z pražského Hradčanského n ...celý článek


Jonas Kaufmann v hlavní roli snové opery

Jonas Kaufmann

E. W. Korngold: Mrtvé město
Hvězdný tenorista Jonas Kaufmann v hlavní roli snové opery o třech dějstvích po ...celý článek


Libuše Domanínská – 100 let

Libuše Domanínská

Jen ve zpěvu
Medailon světoznámé operní pěvkyně Libuše Domanínské, která svůj umělecký život spojila předev ...celý článek


Legendární salcburská Traviata

Traviata

Legendární salcburská Traviata
Slavná inscenace režiséra Willyho Deckera nejznámější Verdiho opery na Salcb ...celý článek



Časopis 25 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 25. týden

Zuzana Navarová

Pijácká romance pro Waldemara Matušku
Poetické lidové písničky zpívá a všechny role hraje známý a populární celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 26. týden

Kniha snů Karen Blixenové

Kafka (6/6) - Dora
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre celý článek

další články...