Výtvarné tipy 7. týden
autor: Česká televize
zvětšit obrázekŠumavské pivovarské muzeum
Muzeum nadšeného sběratele z Kašperských Hor ukrývá bezpočet pivních lahví, půllitrů a tupláků i několik historických výčepů (2008). Připravili J. Divišová a J. Bouma. Pan Pavel Kubaň pochází z hospodské rodiny, a proto shromáždil ve svém muzeu v Kašperských Horách všechno, co ke starým hospodám a hospůdkám patřilo. Můžeme vidět největší českou sbírku pivních lahví a původních keramických půllitrů, které byly kolem roku 1880 nahrazeny skleněnými. Můžeme si prohlédnout nablýskané stáčecí stroje a výčepní pulty, ale také sbírku ohříváčků piva. Návštěva muzea, kde jsme viděli spoustu krásných předmětů, bude jistě inspirativní nejen pro milovníky piva a hospůdek.
Vysílání: 14.2., 11.05 hod., ČT2
Starověké megapole: Athény
Athény – první velkoměsto západního světa. Francouzský dokument (Premiéra). Řekové vynalezli důmyslné stroje, které umožnily revoluci v architektuře a daly vzniknout jednomu z nejkrásnějších chrámů světa: Parthenónu. Díky aténskému urbanismu máme možnost poznat pozoruhodnou řeckou civilizaci a její tisícileté dědictví. Původně malý rybářský přístav, jemuž se ve starořečtině říkalo Peiraieús, se posléze stal jedním z největších přístavů západního světa. Athény udávaly tón celému tehdejšímu světu. Vyrostlo zde mimo jiné i Dionýsovo divadlo, nejstarší dosud objevené divadlo, zřejmě nejstarší na světě.
Vysílání: 14.2., 21.00 hod., ČT2
Opakování: 16.2., ČT2., 20.2., ČT2
Sto divů světa (7/13)
Dlouhá čínská zeď, Bogotá, Královský palác Bangkok, Key West v USA, Hue ve Vietnamu, Meknes v Maroku a Nosy Be na Madagaskaru. Ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Francouzský cyklus dokumentů. Dlouhá čínská zeď je nejvýznačnější architektonická struktura, která je dílem lidských rukou, a to jak do délky, tak i do plochy a masy. Je to největší dílo vojenského stavitelství na světě. Město Bogotá, postavené na andské náhorní plošině, obklopují hory, tyčící se do výšky více než tři tisíce metrů. Královský palác v Bangkoku s chrámem smaragdového Buddhy je nejposvátnějším chrámem v celém Thajsku. Město Key West, ležící na jihozápadním cípu floridského poloostrova, je nejjižněji položeným místem Spojených států. Hué bývalo hlavním městem vietnamského císařství a dodnes má značnou prestiž, zejména v oboru hudby a v oblasti gastronomie. A také v bohatství jeho paláců.
Vysílání: 15.2., 16.15 hod., ČT2
Opakování: (17.2., ČT2.), 19.2., ČT2
Tajnosti slavných obrazů: Jean Fouquet
"Utrpení sv. Apoleny". Sedmá kapitola francouzského cyklu ARTE. Fouquetova malba skrývá tisíce detailů. Přitom je to dílo velké jen šestnáct na dvanáct centimetrů. Je to iluminace. Jean Fouquet, stejně jako ostatní miniaturisté, pracoval s lupou. Používal zřejmě i černé sklo, které obraz převrátilo vzhůru nohama. Umělec si tak mohl své dílo prohlédnout z jiného úhlu. Uprostřed je svatá Apolena. Bolest snáší v naprostém odevzdání, rysy ztuhlé ve výrazu blaženosti. Církev tím říkala: „Mučedníci pro vás trpěli. Vaše bolest je v porovnání s tou jejich nepatrná. Ráj je blízko.“ Utrpení svaté Apoleny je náboženské dílo. Je to jedna ze sedmačtyřiceti iluminací, které Fouquet vytvořil pro Knihu hodinek. Knihy hodinek byly ilustrované svazky modliteb a námětů k rozjímání, určené laikům, kteří chtěli posílit svou víru. Modlitby byly uspořádány do sedmi hodin v průběhu celého dne.
Vysílání: 16.2., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 20.2., ČT art
Příběhy umění: Královské zahrady (1/5)
Z Fontainebleau do Alhambry. Dokument ARTE Zámek Fontainebleau a palác v Alhambře. Dvě nádherná sídla, vzdálená od sebe tři staletí a stovky kilometrů. Přitom je spojuje jeden prvek: voda. Pramen života. V mokřadovém lese ve Fontainebleau je voda všude. Jakmile ji králové ovládli, mohli nechat postavit skvělé zahrady. Na vyprahlém pahorku v Andalusii byla naopak voda velkou vzácností. Sultán s dvorními inženýry dokázal ovládnout síly přírody a přivést ji do svého paláce. Ve Francii stejně jako v Andalusii byla voda symbolem královské moci.
Vysílání: 16.2., 00.40 hod., ČT art
Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Se zasvěceným průvodcem navštívíme Staroměstskou radnici (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. Šesté zastavení na procházce s profesorem Františkem Dvořákem je celé věnováno Staroměstské radnici. Málokomu se podaří navštívit všechny sály a místnosti, které skrývají nečekané poklady. Spatříme vestibul vyzdobený mozaikami s vlasteneckými motivy Mikoláše Alše, snad nejzachovalejší radní síň v Evropě se zachovalou středověkou výzdobou či Brožíkův sál s dvojicí vrcholných děl tohoto malíře. Pozornosti na slovo vzatého znalce historie umění neujde ani orloj, který v mnoha ohledech nemá ve světě obdoby.
Vysílání: 19.2., 04.50 hod., ČT art
Časopis 44 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Komedie Happy-Go-Lucky
Happy-Go-Lucky
Je těžké být šťastný? Sally Hawkinsová v hlavní roli britské komedie Mikea Leigha, nominovan ...celý článek
Zlatá šedesátá: Miroslav Ondříček
Zlatá šedesátá: Miroslav Ondříček
Portrét světově proslulého kameramana a blízkého spolupracovníka Miloše F ...celý článek
Literární tipy 45. týden
Příběhy rukopisů: Alenka v říší divů Lewise Carrolla (1/4)Alenka inspiruje umělce už přes sto padesát let R ...celý článek
Výtvarné tipy 45. týden
Evropské zámky
Cestovatelské tipy z Německa, Francie, Vídně, Anglie a Rumunska. Německý magazín z cyklu Eur ...celý článek
Výtvarné tipy 44. týden
Ruce, kruh a hlína
Zachování a rozvoj tradičních lidových řemesel je v rukou šikovných jednotlivců. Připrav ...celý článek
Filmové tipy 44. týden
Balada o pilotovi
Příběh muže, který v bojových letounech královského letectva přežil válečné krutosti a s ...celý článek
Hovory s TGM
Hovory s TGM
Jedno neobyčejné setkání dvou ikon první republiky – podle knihy Karla Čapka (2018). V r ...celý článek
Velikáni filmu... Ewan McGregor
Mělký hrob
Mezi přáteli se na nějakou tu mrtvolu nehledí. Cenami ověnčený režijní debut Dannyho Boylea, kte ...celý článek
Znamenitý debut kultovního režiséra Paola Sorrentina
Přebytečný člověk
Nejsou dvojčata, ale přesto jsou v lecčem totožní – podobně jako zdánlivě rozdílné ...celý článek
Filmové tipy 45. týden
Já, Lactobacillus
Příběh „zázračné bakterie“, která léčí, konzervuje a zároveň zušlechťuje mléč ...celý článek
Den vzniku samostatného československého státu
František Ladislav Rieger
Básník, právník, vlastenec a zakladatel české moderní politiky. Dokumentární port ...celý článek
Časopis 44 - sekce
DIVADLO
Novou děkankou DAMU se stane Daniela Jobertová
V pátek 18. října 2024 usedl v podvečerních hodinách Akademický senát DAMU, aby hlasoval o návrhu děkana či dě celý článek
HUDBA
Green Småtroll novou desku pokřtí ve Futuru
Ska-jazzová kapela Green Småtroll, v jejímž čele stojí herec Filip Kaňkovský, plánuje v polovině listopad celý článek
OPERA/ TANEC
Festival Nové generace 2024 ve znamení tance
K měsíci listopadu se protančíme s Festivalem Nové generace, který tradičně připravují studenti pražské HAMU. celý článek