zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 37. týden

Sláma Františka Zusky

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na hranici tradic
Sláma Františka Zusky
Milovník a znalec moravského folkloru Josef Holcman nazývá Františka Zusku slaměným básníkem, který má gruntovní sedláckou noblesu. Ačkoliv neumí malovat, vyrábí František Zuska ze slámy nejen ozdoby, ale dokáže z tohoto materiálu vytvořit prakticky jakýkoliv tvar, jakékoliv zvíře. V technologii zpracování slámy je sice samouk, ale již dlouho ji vyučuje na školách a v různých kursech. U svého zlínského domu, postaveného z klasické teplé baťovské cihly, seče trávu v kopci, aby byl pořád správným hospodářem. Zpívá ve sboru Mužáci, vedl dlouhé roky folklorní soubor Vonička. Za totality poskytoval azyl Ludvíku Vaculíkovi a nikdy nezradil svoje přesvědčení. Folklor a tradice si u Františka Zusky podávají ruce v mnoha polohách. Vysílání: 13.9., 14.33 hod., ČT2; Opakování: 20.9., ČT2.

Deset století architektury
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
Dne 3. dubna 1890 byly schváleny stanovy spolku pro stavbu kostela Panny Marie v Ostravě-Přívozu. Projekt vypracoval ředitel průmyslové státní školy ve Vídni, Camillo Sitte, který navrhl nejen kostel, ale vypracoval územní plán pro celý Přívoz, který je dodnes oceňován i UNESCO. Kostel je postaven ve slohu novogoticko-románském. Půdorys kostela je tvořen křížovou lodí, do níž je vepsána oválně protáhlá rotunda. Po stranách průčelí kostela ční gotické věže. Průčelí kostela je tvořeno pavlánem, jakoby baldachýnem nad hlavním portálem, který tvoří velké kruhové gotické okno a hlavní vchod. Hlavní oltář je pseudogotický. Přední spodní část oltáře i mensa je z bílého cararského mramoru, zadní část je z pískovce. Retabulum je zhotoveno z měkkého dřeva. V retabulu je umístěn obraz patronky kostela. Autorem obrazu je akad. malíř František Ženíšek. Po levé straně obrazu jsou velké sochy sv. Jáchyma a sv. Jana Evangelisty, vpravo sv. Josefa a sv. Anny. Těsně kolem obrazu jsou ještě dvě a dvě menší sochy: krále Davida, proroků Jeremiáše, Ezechiela a Daniela. Svatostánek byl původně dřevěný a v r. 1926 nahrazen novým z cararského mramoru. Po obou stranách svatostánku jsou umístěny sochy adorujících andělů. V oltáři jsou uloženy ostatky sv. Bartoloměje, Fruktuosa a Longina. V předním levém výklenku je umístěn vedlejší oltář Božského Srdce Páně. Oltář je pseudogotický dubový. Na oltáři je obraz Pána Ježíše zjevujícího se sv. Markétě Alacoque. Po obou stranách obrazu jsou sochy sv. Barbory a sv. Prokopa - patronů horníků. V pravém předním výklenku je vedlejší oltář sv. Alžběty, která má podobu císařovny Alžběty. U bočních vchodů jsou umístěny ještě dva vedlejší oltáře: vpravo sv. Barbory s postranními sochami sv. Jana Vianneye a sv. Judy Tadeáše, vlevo oltář sv. Terezie od Dítěte Ježíše se sochami sv. Alžběty a Sv. Terezie větší. Kromě kostela postavil Camillo Sitte ještě na náměstí neobarokní budovu radnice, která dnes slouží jako archiv města Ostravy. Vysílání: 14.9., 13.45 hod., ČT2; Opakování: 15.9., ČT2.

Leonardo da Vinci: Génius renesance
Leonardo da Vinci (1452–1519) byl nejen význačný malíř a grafik renesance, ale také architekt, znalec lidské anatomie, sochař, matematik, mechanik, hudebník, básník a dokonce i vojenský stratég. Narodil se poblíž toskánské vesničky Vinci jako nemanželský syn místního notáře a venkovské děvečky. Madona ve skalách, Podobizna dámy s hranostajem, Poslední večeře a samozřejmě Mona Lisa Gioconda - kdyby Leonardo vytvořil "pouze" tyto nádherné obrazy, získal by jedno z největších jmen - nejen v italské renesanci, ale v celé historii světového umění. Ale Leonardo byl prvním z umělců, kteří zkoumali proporce lidského těla a mechaniku jeho pohybů, filosofoval o přírodě, studoval pohyb hvězd, intuicí odhalil mnoho meteorologických a geomorfologických jevů, objevil působení Měsíce na mořský příliv a odliv, sestavil objevné teorie o vzniku kontinentů a povaze zkamenělin. Byl také nadaným loutnistou, sochařem, stavitelem, vědcem, vynálezcem a básníkem. Vysílání: 14.9., 15.55 hod., ČT2; Opakování: 18.9., ČT2., 21.9., ČT2.

Na cestě
Akademický malíř a restaurátor Václav Špale se kromě malování a restaurátorské práce v posledních letech věnuje zvláštnímu koníčku, restauruje po Čechách nevyužívané synagogy. Pokouší se těmto stavbám vdechnout nový život alespoň tím, že z nich dělá prostor pro nové využití ve formě koncertních sálů nebo galerií. Zároveň tím připomíná i jejich minulou existenci, kdy ještě patřily konkrétním židovským obcím a jejich věřícím, kteří se do nich ze známých důvodů už nikdy nemohli vrátit. Vysílání: 15.9., 17.20 hod., ČT2; Opakování: 16.9., ČT2.

Jiří Anderle - Dialogy
Jiří Anderle se velmi brzy po absolvování Akademie výtvarných umění propracoval mezi naše nejpřednější výtvarníky, známé po celém světě. Jeho malířská a grafická díla jsou dnes zastoupena v expozicích nejprestižnějších světových galerií. Dokumentární film nám umožní nahlédnout do Anderleho tvůrčí dílny i jeho vnitřního světa a seznámit se s jeho názory na umění a život vůbec. Vysílání: 15.9., 21.40 hod., ČT2; Opakování: 18.9., ČT2.

proStory - Baráky jsou vážná věc
Autorka projektu Lucie Králová s odbornými poradci (Osamu Okamurou, Rostislavem Koryčánkem, Adamem Gebrianem) vybrala z let 1993–2011 výjimečné stavby, často oceňované u nás i v zahraničí, z nichž mnohé dosud vyvolávají kontroverzní reakce. Před kamerou i za kamerou se přitom sešly výrazné autorské osobnosti z řad architektů a předních českých dokumentaristů. Tentokrát se režisér Radim Procházka spolu s respektovanou architektkou Alenou Šrámkovou představují filmem mimo jiné o tom, jak má vypadat škola pro architekty. Vysílání: 17.9., 22.10 hod., ČT2; Opakování: 22.9., ČT2.

Toulky za uměním
Po českých a moravských galeriích s Eliškou Fučíkovou
Návštěva Zlína není věnována jen jeho Krajské galerii, ale i ojedinělé architektuře města. Hostem pořadu je světová architektka a zlínská rodačka, paní Eva Jiřičná, která projektovala novou budovu Zlínské filharmonie a Univerzitní knihovny. Vysílání: 18.9., 09.15 hod., ČT2; Opakování: 21.9., ČT2., 23.9., ČT2.

12.9.2011 17:09:35 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 23 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Film Franca Zeffirelliho s Cher

Čaj s Mussolinim

Čaj s Mussolinim
Hold velkodušnosti a odvaze britských dam, které svůj odpolední čaj pijí přesně ve čtyři b ...celý článek


Výtvarné tipy 23. týden

Tom of Finland

Egypt (3/6)
Faraón a dobrodruh. V roce 1817 objevil Giovanni Belzoni v Údolí králů největší hrobku, rozsáhl ...celý článek


Tragický příběh romského chlapce

Cigán

Cigán
Příběh čtrnáctiletého romského chlapce, který prochází poznáním neúprosných zákonů vlastní komunity v ...celý článek


Výtvarné tipy 24. týden

Pařížské mosty – příběh stavebního inženýrství

Egypt (4/6)
Najde dobrodruh Belzoni zlatý poklad v chrámu Ramesse Velikého? Filmový cyklus BBC. V roce 1255 ...celý článek


Psychologické drama o začátku nového světa

Běžná selhání

Běžná selhání
Svět prochází globálním kolapsem, ale trojice žen se pokouší žít své životy lépe a opravdověj ...celý článek


Kobry a Užovky příběh dvou bratrů

Kobry a Užovky

Kobry a užovky
Kryštof a Matěj Hádkovi v dramatickém příběhu dvou bratrů, kteří jsou si blízcí i vzdálení z ...celý článek


Životem a dílem Gerharda Richtera

Nikdy neodvracej zrak

Nikdy neodvracej zrak
„Krásné je vše, co je pravdivé.“ Výpravné drama, inspirované životem Gerh ...celý článek


Literární tipy 24. týden

Enid

Kafka (4/6) - Úřad
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Tenká červená linie

Tenká červená linie

Tenká červená linie
Válka v lůně přírody. Bitva v srdci člověka. Slavné a hvězdně obsazené válečné drama Te ...celý článek


Filmové tipy 23. týden

Definice lásky

Modelář
Film Petra Zelenky a jeho přátel o tom, že něco je ve vzduchu. Hrají: K. Hádek, J. Mádl, V. Khek Ku ...celý článek


Franz Kafka – 100 let

Amerika

Franz Kafka – známý neznámý
Slavný spisovatel a jeho dílo mezi mýtem a skutečností. Nový dokumentární ...celý článek


Velikáni filmu... Václav Marhoul

Václav Marhoul

11 barev ptáčete
Dokument zachycující vznik unikátního filmu Nabarvené ptáče, od režisérova zaujetí knižní ...celý článek


Osudy zahradníka a cestovatele Benedikta Roezla

Král orchidejí

Král orchidejí
Jaké stopy zanechal na jihoamerickém kontinentu botanik Benedikt Roezl? (2004). Připravili K ...celý článek


Filmové tipy 24. týden

Miroslav Donutil (Atlas ptáků)

Atlas ptáků
Miroslav Donutil v hlavní roli strhujícího příběhu o tom, že nic není takové, jaké se zdá. Z ro ...celý článek



Časopis 23 - sekce

DIVADLO

Letní Shakespearovské slavnosti ve znamení lásky

TK LSS 2024 - A. Fialová a F. Březina

Léto se rychle blíží a do startu nového ročníku Letních shakespearovských slavností zbývají už jen týdny. Ve s celý článek

další články...